Spoločnosť Zahraničné

Nové informácie o havárii indonézskeho boeingu. Mal problémy s rýchlomerom

Indonézsky boeing mal pred pádom do mora problémy s rýchlomerom. TASR/ AP

JAKARTA  (redakcia/ SITA) – Údaje z čiernej skrinky havarovaného lietadla spoločnosti Lion Air preukázali, že stroj mal počas posledných štyroch letov problém s rýchlomerom.

Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedali šéf indonézskej Národnej komisie pre bezpečnosť dopravy a zástupca vyšetrovateľov s tým, že rovnaký problém malo lietadlo aj v deň pádu, ktorý si vyžiadal smrť všetkých 189 ľudí na palube. Čierna skrinka tiež potvrdila, že rýchlosť a výška letu boli nestále. Záchranári sa v súčasnosti snažia nájsť hlasový záznamník z kokpitu.

Lietadlo sa do Jávskeho mora zrútilo v pondelok 29. októbra len 13 minút po štarte z Jakarty. Úradom sa doteraz podarilo nájsť približne 140 vriec ľudských ostatkov, pričom identifikovali 14 osôb. Pozostalí sa už stretli so spoluzakladateľom Lion Air, ktorému jeden zo zúčastnených povedal, že ich spoločnosť zatiaľ nekontaktovala a neprejavila žiadny súcit s rodinami obetí.

Hlasový záznamník sa zatiaľ nenašiel

Zatiaľ, čo zapisovač letových údajov sa záchranárom podarilo vyloviť z mora už minulý týždeň, s hlasovým záznamníkom to zatiaľ vyzerá menej optimisticky. Ako informovala CNN, pátrači stratil jeho signál. Naposledy ho zachytili v sobotu. To však neznamená, že sa tímy vzdávajú. Pátracie skupiny aj naďalej prehľadávajú morské dno.

“Prehľadávame oblasť, kde sme našli prvý prístroj, ale zatiaľ sme neboli úspešní,” šéf indonézskeho pátracieho úradu Muhammad Syaugi. Obidve časti čiernej skrinky ( inak sú oranžovej farby) sú pre vyšetrovateľov veľmi dôležité, nakoľko významne pomáhajú utvoriť si obraz o tom, čo sa na palube lietadla pred jeho haváriou dialo.

Galéria
Havária lietadla si vyžiadala 189 obetí. TASR/ AP
Časť podvozku, ktorá sa našla na dne mora. TASR/ AP
Záznamník letových údajov z havarovaného lietadla. TASR/ AP
Havária lietadla si vyžiadala 189 obetí. TASR/ AP
Podobný stroj skončil na dne oceánu. TASR / AP
navigate_before
navigate_next