Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Nové inscenácie hercov nepočkajú. Toto originálne riešenie im pomáha pri skúšaní

Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

BRATISLAVA – Pandémia im prekazila plány. Herci z Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre sa s termínom premiéry novej inscenácie museli rozlúčiť. Brány divadla boli aj pre nich na niekoľko mesiacov zavreté. Práca ale nepočká. Rozhodli sa tak vrátiť do divadla v originálnom prestrojení.

 

Divadlo Andreja Bagara v Nitre malo v pláne počas svojej jubilejnej 70. sezóny uviesť premiéru hry Láska slečny Elliotovej. A to koncom apríla. Koronavírus ich však odrezal od práce a tak sa termín uvedenia hry presúva na začiatok septembra.

Herci ale nemôžu sedieť doma so založenými rukami a čakať. Inscenáciu musia pripraviť do úplnej dokonalosti. Pracovať začali už v čase, kedy bolo divadlo aj pre nich zatvorené. Poradiť si museli s videohovormi. Vďaka takýmto vymoženostiam mohli postupne napredovať. „Najskôr som bol voči takémuto spôsobu práce skeptický, ale nakoniec to fungovalo dobre. Problém bol, len keď šlo o dialóg dvoch partnerov. Oni sa síce počuli, ale ten živý očný kontakt chýbal, pretože mali za partnera optiku a nie svojho kolegu. Čítacie skúšky, ideový rozbor diela a ďalšie základné veci sme však mohli vďaka videohovorom absolvovať,“ povedal režisér inscenácie Ľubomír Vajdička.

 

Herci aj počas koronakrízy musia skúšať. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Treba si zvyknúť

Na novú situáciu si museli zvykať aj samotní herci. Mnohí sa museli s technológiami najprv oboznámiť. „My zo staršej generácie nie sme všetci zdatní v používaní technológií a ja patrím práve k tým menej zdatným. Ale vďaka našej dramaturgičke Magde Žiakovej som to po hodine zvládla a potom som sa veľmi tešila, že sme sa všetci videli a že sme si cez internet povedali aspoň základné veci,’’ zdôraznila herečka divadla Eva Pavlíková.

 

Prvé skúšky absolvoval tím cez videohovory. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Historická chvíľa

Divadlo zažíva krušné chvíle a situácia, ktorú spôsobil koronavírus je aj pre inštitúciu nová. Vedenie sa doslova učí za pochodu. Napriek rôznym komplikáciám a dodržiavaniu prísnych hygienických opatrení príprava premiéry napreduje tým správnym smerom. 

V súčasnosti už herci musia pracovať v priestore. Ale trochu inak, než sú zvyknutí. „Pán režisér si najskôr nevedel predstaviť, ako to bude fungovať, ale potom to veľmi chválil. Teraz sa začína skúšať v priestore a v ochranných štítoch, takže som veľmi zvedaví, ako to bude pôsobiť,“ skonštatoval umelecký šéf DAB Juraj Ďuriš.

 

Herci sa aj počas pandémie stretli v divadle. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Obrovská pomoc

Divadlo dostalo ochranné štíty ako dar. Vyrobili ich študenti z Katedry informatiky UKF v Nitre. Vedenie si takúto pomôcku pochvaľuje. „Pri použití rúšok na skúškach herci nemôžu dobre artikulovať a pracovať s hlasom. Nie je možné vyjadriť emócie, používať mimiku a ani správne dýchať. Preto nám ochranné štíty veľmi pomôžu,’’ vysvetlil Ďuriš. Divadlo zase na oplátku darovalo univerzite ochranné rúška ušité v divadelných dielňach.

Herci berú skúšanie s ochrannými štítmi ako výzvu. ,,Teraz sme sa konečne stretli naživo, aj keď si zasa musíme zvykať na ochranné štíty. Pod nimi znie hlas, akoby som rozprávala vo vedre, ale verím, že všetko pôjde dobre,“ uviedla herečka Eva Pavlíková.

 

Počas skúšok musia mať herci ochranné štíty. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Nič ich nezastaví

Divadlo Andreja Bagara v Nitre nie je odrezané ani od divákov. Každý pondelok vysiela online záznam z inscenácie. O pripravovaných predstaveniach sa dozvedia vždy v pondelok podvečer o 17:00. Nechýba ani čítanie veselých rozprávok pre deti – O psíkovi a mačičke, Stolček prestri sa!, Žabí kráľ či Janko a Marienka, či divadelný kvíz. Inštitúcia uviedla aj niekoľko sérií divadelných bulletinov, ktoré pri štúdiu môžu využiť študenti, pedagógovia, ale aj milovníci divadla.

K týmto aktivitám pribudol tiež Krátky slovník divadelného jazyka. Divadelný kritik Miro Zwiefelhofer a herec DAB Jakub Rybárik pripravujú pojmy, ktoré sú verejnosti menej známe, no sú súčasťou divadelného slangu.

Lákadlom je taktiež nový formát Divadelná hiSTORY. Divadelný historik Karol Mišovic a opäť herec Jakub Rybárik sa venujú zaujímavým témam z histórie slovenského a nitrianskeho divadla. 

 

Online program divadla sa stal súčasťou mnohých domácností. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Ochranné štíty dostalo divadlo darom. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Skúšky už prebiehajú v divadle. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Ochranné štíty sú dobrou pomôckou. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Divadlo za štíty darovalo univerzite rúška. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
navigate_before
navigate_next