Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Nové opatrenia opäť pochovajú kultúru. Niečo predsa len zostane otvorené

Ilustračná foto. Zdroj: archív SNG

BRATISLAVA – Situácia s koronavírusom za posledné týždne neveštila nič dobré, práve naopak. Pandémia udrela v plnej sile a s ňou prichádza ďalšie sprísňovanie opatrení. Včerajšie rokovanie Ústredného krízového štábu neprinieslo práve dobré správy. Zákazy sa totiž dotknú zase raz aj kultúry.

 

Ústredný krízový štáb v nedeľu rozhodol o tom, že Slovensko v najbližších dňoch sprísni protiepidemiologické opatrenia. Dôvodom je zhoršujúca sa situácia ohľadne pandémie nového koronavírusu. Niektoré opatrenia platia už oddnes, ďalšie majú pribudnúť v priebehu týždňa. ,,Na opatreniach sa v súčasnosti pracuje a budú zverejnené po ich sfinalizovaní, najneskôr v stredu 14. 10. 2020. Opatrenia by mali platiť do času, kým sedemdňový kĺzavý medián nedosiahne hranicu 500,” zdôraznil Úrad verejného zdravotníctva.

Isté ale už je, že kultúra opäť dostane stopku. ,,Bohužiaľ, pokiaľ nebudeme mať k dispozícii vakcínu, tak len obmedzenie cestovania, mobility a spoločenských kontaktov účinne zníži šírenie ochorenia COVID-19. Preto spolu s organizáciami v kultúrnom a kreatívnom priemysle preukazujeme spolupatričnosť v týchto ťažkých časoch,” povedala na margo nových opatrení ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

 

Oblasť kultúry novými opatreniami opäť utrpí. Zdroj: pixabay.com

Môžu fungovať

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa pandémia šíri z regiónu do regiónu a za posledné dni zasiahla športové kluby, umelecké súbory, školy, či pracoviská. Preto sa od 15. októbra zakazujú všetky hromadné podujatia vrátane bohoslužieb a verejných kultúrnych podujatí. Myslia sa tým divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia. Zákaz platí rovnako pre kiná v obchodných centrách. Výnimku majú online prenosy. Umelci tak môžu počas obmedzení zostať aspoň ako tak v kontakte so svojimi priaznivcami.

Rezort kultúry vyrokoval aj výnimky. Umelecké súbory môžu počas zákazu hromadných podujatí skúšať. Taktiež výkonní umelci a účinkujúci pri produkcii hraných a dokumentárnych filmov a tlmočníci posunkového jazyka nemusia nosiť ochranné rúško.

 

Umelci môžu v divadlách aj naďalej skúšať. Zdroj: ŠDKE

Ako taká radosť

Kultúra ale úplne zo života Slovákov nezmizne. Múzeá, galérie a knižnice zostávajú otvorené. Podliehajú však rovnakým opatreniam ako obchody či služby. ,,Počet zákazníkov v prevádzkach bude obmedzený na 1 osobu na 15 metrov štvorcových,” uviedlo ministerstvo kultúry.

Všetky prevádzky však musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Návštevníci pri vstupe musia mať ochranné rúško alebo šál, použiť musia dezinfekciu. Dôležité je zachovávať odstupy v radoch osôb minimálne dva metre.

Obchodníci však majú aj ďalšie povinnosti. Nesmie chýbať pravidelná dezinfekcia priestorov, dotykových plôch, košíkov či kľučiek.

 

Galérie zostávajú otvorené. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

Záchranné koleso

Keďže opatrenia majú značné dopady aj na umelcov, premiér Igor Matovič (OĽaNO) a ministerka kultúry Natália Milanová už dlhšie hovoria o finančnej kompenzácii.

Milanovej rezort vyrokoval s rezortom financií mimoriadnu 11-miliónovú pomoc pre nezávislú kultúru. Prioritne je určená ľuďom, ktorí “prepadli cez sito” napríklad kvôli súbehu činností. Najväčší balík pomoci – 9,5 milióna eur – má na starosti Fond na podporu umenia (FPU). Ten prerozdelí financie v rámci svojej mimoriadnej výzvy, premietnutej do 14 podprogramov. Podpora je určená pre výkonných umelcov v jednotlivých oblastiach, ale aj tých, ktorí sa venujú organizovaniu kultúrnych podujatí a ich propagácii.

Audiovizuálny fond dostal z rezortu kultúry 700-tisíc eur. Vyše 500-tisíc eur rozdelí medzi 57 prevádzkovateľov kín a 200-tisíc využije fond na zvýšenú podporu distribúcie, predovšetkým nových slovenských filmov v kinách.

Zvyšného pol milióna eur z pomoci použije v rámci svojej podpornej činnosti Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

 

Rezort vyrokoval mimoriadne peniaze pre nezávislú kultúru. Zdroj: pixabay.com

Sčítanie umelcov

Rovnako Milanová avizuje, že už v novembri umožní ministerstvu kultúry poskytovať finančnú pomoc formou dotácií nový zákon, ktorý je aktuálne v parlamente. Po schválení by mal nadobudnúť účinnosť od 1. novembra tohto roka.

Rezort preto zverejnil aj formulár, ktorým chce zmapovať ekonomické dopady pandémie na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Na základe formulára získa ministerstvo kultúry reálne dáta o finančných stratách a aj o počte ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. ,,Tieto informácie budú dôležité na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému ministerstva kultúry. Dodanie údajov pomôže zároveň zistiť štruktúru pracovníkov a pracovníčok v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Ministerstvo kultúry preto vyzýva všetkých, aby formulár vyplnili do 19. októbra,” zdôrazňuje rezort kultúry. Vďaka formuláru by tak mohla byť pomoc adresnejšia a preto aj rýchlejšia.

 

Mohlo by vás zaujímať: