Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus

Nové opatrenia vyvolali vlnu nesúhlasu. Zbroja proti nim v koalícii, nepozdávajú sa ani Matovičovi

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová / TASR) Nejasné, diskriminačné, protiústavné? Narastajúce čísla chorých viedli k opätovnému sprísňovaniu opatrení. Na dnešnom zasadnutí má Ústredný krízový štáb rozhodnúť o tom, či sa od 1. októbra pritvrdí tak, ako to navrhuje Pandemická komisia. Už teraz však mnohí bijú na poplach a poukazujú na negatíva niektorých opatrení, či rozdielny meter. Kritika sa ozýva aj z radov koalície. O prílišnom tlačení na pílu hovorí tentokrát aj predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). 

 

Iniciatívu v tomto smere vyvinuli koaliční poslanci z klubov SaS a Za ľudí. V liste, ktorí adresovali hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi a poverenému bratislavskému regionálnemu hygienikovi Stanislavovi Dubovi, vyzývajú na ich prehodnotenie. Na sociálnej sieti na to upozornil poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Za najväčší problém opatrení označili signatári ich plošnosť, teda nemožnosť organizovať aj také kultúrne či športové podujatia, ktoré by podľa nich boli z epidemiologického hľadiska relatívne bezpečné. „Domnievame sa, že predovšetkým pre profesionálne organizované podujatia s pevne danými a označenými miestami na sedenie, kde by boli dodržané prísne hygienické opatrenia (meranie telesnej teploty pri vstupe, rúška, odstupy, vetranie v interiéri, dezinfekcia), nie je dôvod obmedzovať ich na max. 50 účastníkov v interiéri, resp. 100 účastníkov v exteriéri a že takéto obmedzenie je z právneho hľadiska neprimeraným zásahom štátu do práva podnikať, vlastníckeho práva, práva vykonávať zárobkovú činnosť a práva zhromažďovať sa,“ argumentujú.

Zároveň upozorňujú aj na rozdielnu povahu jednotlivých podujatí, ako je napríklad koncert klasickej hudby a diskotéka. „Nemožno ani akceptovať nezohľadnenie veľkosti kapacity miesta konania podujatia,“ dodali. Opatrenie podľa nich môže byť dokonca protiústavné.

Príklad z Rakúska

Kritici u nás navrhovaných opatrení ukazujú ako možnú inšpiráciu rakúsky model. U našich susedov od 14. septembra, teda odo dnes platí, že gastronomické prevádzky môžu fungovať do 1:00 hodiny ráno a nie do 23:00, ako je to momentálne u nás. Maximálny počet účastníkov hromadných podujatí je aj u nich obmedzený na 50 v interiéri a na 100 v exteriéri. „Pokiaľ však ide o profesionálne organizované podujatia s pevne danými a označenými miestami na sedenie, je tento limit zvýšený až na max. 1 500 v interiéri a 3 000 v exteriéri, pričom ale podujatia nad 500 účastníkov v interiéri a 750 účastníkov v exteriéri podliehajú povoleniu zo strany miestne príslušného úradu, ktorý môže individuálne posúdiť jednotlivé podujatia,“ uviedli.

Poslanci poukazujú aj na to, že s u nás navrhovaných nariadení nie je jasné, či sa do maximálneho počtu osôb započítavajú aj organizátori. Hovoria tiež o možnej diskriminácii v prípade cirkevných akcií, obradov a bohoslužieb, ak by sa tieto posudzovali inak, ako kultúrne a športové akcie. „Právo verejne prejavovať svoje náboženstvo pritom nemôže byť zvýhodnené pred skupinou hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv,“ argumentujú.

Súčasným opatreniam vytýkajú aj slabú predvídateľnosť. „Mnohé kultúrne a športové podujatia, ale aj svadby sú už naplánované, zorganizované, zaplatené sú zálohy a ďalšie náklady na ich realizáciu. Situácia ohľadom nákazy COVID-19 sa taktiež prudko nezhoršila zo dňa na deň,” tvrdia.

Hovoria aj o ich možnej nezákonnosti a výrazných ekonomických dopadoch. Pod list adresovaný Mikasovi sa podpísalo 15 poslancov koaličných strán SaS a Za ľudí ako aj 22 právnikov.

 

Opatrenia sa na Slovensku opäť sprísňujú. Zdroj: TASR / AP

Mal by byť výbor

O úprave opatrení sprísňujúcich hromadné akcie by mal v stredu hovoriť aj mediálny výbor parlamentu. Predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pripustil, že počas týždňa sa môže uskutočniť i mimoriadne rokovanie výboru, na ktoré pozvú člena pandemickej komisie. To iniciovala ďalšia poslankyňa OĽANO Monika Kozelová. “Máme pomerne nabitý program, ale vzhľadom na to, že na výbore bude aj pani ministerka kultúry, budeme sa najskôr jej pýtať na postup a možnosti rezortu pri rokovaní o úprave viac ako prísnych podmienok, ktoré postihujú kultúru,” uviedol Čekovský. “Zrejme sa na tomto výbore dohodneme aj na tom, že sa uskutoční ešte jeden výbor počas týždňa a pozveme naň člena pandemickej komisie,” dodal.

S mimoriadnym rokovaním súhlasí aj podpredseda výboru Dušan Jarjabek z opozičného Smeru-SD. „V navrhovaných medziach sú opatrenia pre kultúru likvidačné,” uviedol.

 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili ďalšie opatrenia ohľadom hromadných športových akcií. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Tlačíme na pílu

Nad opatreniami, s ktorými prišlo konzílium, sa zamýšľa aj predseda vlády Igor Matovič. Ako informoval na sociálnej sieti, vždy ich obhajoval. “Tentokrát mám však pocit, že tlačíme až príliš na pílu a efekt, ktorý očakávame, môže byť paradoxne opačný,” tvrdí.

“Počas prvej vlny, keď sme dopadli ako premianti Európy, som sa vždy snažil udržať logickú obhájiteľnosť akéhokoľvek opatrenia. Považoval som to za absolútny predpoklad toho, aby ľudia chceli spolu s nami náš spoločný boj bojovať … a výsledky hovoria samé za seba,” dodal. Dnešné zasadnutie krízového štábu bude podľa neho ťažké. “Verím vo víťazstvo zdravého rozumu,” uviedol na záver premiér.

Má sa pritvrdiť

Podľa aktuálneho nariadenia Úradu verejného zdravotníctva platí pre hromadné podujatia vo vonkajšom prostredí maximálna kapacita 1 000 osôb a v interiéri 500 osôb. V okresoch s vyšším počtom infikovaných zároveň môžu platiť prísnejšie nariadenia vydané regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. V Bratislavskom kraji, ktorého okresy sú zaradené do červenej oranžovej zóny, platia z rozhodnutia hygienikov sprísnené podmienky už od pondelka.

Od 1. októbra sa majú následne podmienky päťnásobne sprísniť. V exteriéri bude maximálna kapacita 200 osôb a v interiéri 100 osôb. Ešte prísnejšie to bude v tzv. červených a oranžových okresoch. Na exteriérových podujatiach sa bude môcť zúčastniť maximálne 100 a interiérových najviac 50 osôb.