Domáce GPlus Spoločnosť Top

Nové pravidlá pre vodičov. Polícia sa chystá podkúriť hriešnikom

Zdroj: SITA / Nina Bednáriková

BRATISLAVA – Vodiči pozor! Ministerstvo vnútra zvyšuje pokuty, zavádza nové pravidlá a chce viac chrániť chodcov. V tomto roku si polícia prísnejšie posvieti na motoristov, cyklistov a kolobežkárov. Majú sa na čo tešiť aj uchádzači o vodičský preukaz.

Návrhom novely zákona o cestnej premávke chce ministerstvo vnútra zaviesť tvrdšie pravidlá na cestách. Do platnosti by mali vstúpiť 1. júla 2019.

Po novom bude polícia doslova dohliadať na prsty všetkým vodičom. Tí už nebudú môcť počas jazdy vôbec držať v ruke mobilný telefón, telekomunikačné, audiovizuálne a podobné zariadenia. Za dolapenie pri čine môžu byť pokutovaní až do výšky 100 eur.

Aj naše policajné zložky sa nechali inšpirovať zahraničím. Zákon navrhuje, aby vodiči boli povinní myslieť na nevyspytateľné situácie. Pri čakaní v kolóne budú musieť vytvoriť tzv. záchrannú uličku, aby tak zabezpečili bezproblémový prejazd sanitky.

Kvôli ochrane najzraniteľnejšieho účastníka cestnej premávky nové pravidlá sprísňujú aj parkovaciu politiku. Po novom vodiči budú môcť stále parkovať na chodníku, ale len v tom prípade, že  nebude dochádzať k jazde po chodníku. Parkovať sa bude môcť len na chodníku, ktorý priamo susedí s cestou.

Kontrolovať sa budú vo veľkom mobily. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Za prehrešky sa platí

Sprísňovať by sa mali aj sankcie pre vodičov, ktorí sa dopustili dopravného priestupku a bola im uložená pokuta. Pokiaľ vodič neuhradí finančný trest za jeho prečin a polícia ho spozoruje na ceste, bude oprávnená vodičovi zadržať doklady od vozidla a aj tabuľky s evidenčným číslom. Čím sa vodičovi úplne znemožní ďalšia jazda autom.

Zvýšia sa aj pokuty za jednotlivé prehrešky. Ak vodič neumožní prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy (ozbrojené sily, Hasičský a záchranný zbor, vládne vozidlá …) dostane pokutu vo výške 300 eur. V prípade ak vodič nevytvorí záchrannú uličku, nezastaví na značke Stop a nedá prednosť v jazde bude mu uložená pokuta 99 eur.

Pokuty budú vyššie ako predtým. Zdroj: TASR / KR PZ Trenčín

Ťažké začiatky v autoškole

Aj žiadateľom vodičského oprávnenia by sa novou novelou upravili niektoré podmienky pre jeho získanie. Požiadať  o vodičské oprávnenie na vozidlá skupiny C a CE môžu už 18-roční. Oprávnenie na vozidlá typu D a DE môžu získať mladí už v 21 rokoch, nie v 24 rokoch ako predtým.

Nové pravidlá budú platiť aj pre mladých vodičov, ktorí len prednedávnom získali vodičák. Pokiaľ sa takýto vodič v priebehu dvoch rokov od získania vodičkého oprávnenia dopustí dvoch dopravných priestupkov alebo prekročí najvyššiu dovolenú rýchlosť bude musieť podstúpiť doškolovací kurz v autoškole, psychologické vzdelávanie u dopravného psychológa a bude políciou preskúšaný aj z pravidiel cestnej premávky.

Nové pravidlá budú platiť aj pre mladých vodičov, ktorí len prednedávnom získali vodičák. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Kolobežkári a cyklisti by mali byť na pozore

Pravidlá sa zmenia aj pre kolobežkárov, ktorí na svojom zariadení majú pomocný motorček. Už nebudú evidovaní ako chodci, ale budú sa radiť medzi vodičov nemotorých vozidiel, čiže cyklistov.

Cyklisti od roku 2016 mali povolené sadnúť na bicykel s 0,5 promile alkoholu v krvi a jazdiť v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov. Po schválení novely zákona budú môcť naďalej viesť nemotorové vozidlo v rovnakou hodnotou v krvi, ale len na cestičke pre cyklistov a v území vymedzenom dopravnými značkami obec a koniec obce.

Cyklisti môžu jazdiť po cestičke a v obci aj po konzumácií menšieho množstva alkoholu. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš