Spoločnosť Regióny Koronavírus Domáce

Nové prípady ochorenia COVID-19 sú zväčša dohľadané kontakty nakazených a importy

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Nové prípady ochorenia COVID-19 sú zväčša aktívne dohľadanými kontaktmi potvrdených prípadov zo známych, podchytených ohnísk nákazy a importy zo zahraničia. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková s tým, že v niektorých prípadoch sa ešte aktuálne uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

 

“Epidemiológovia v regiónoch naďalej aktívne vyhľadávajú kontakty pozitívnych osôb, nariaďujú domácu izoláciu, zabezpečujú testovanie na ochorenie COVID-19 a všetky náležité protiepidemické opatrenia. Zároveň sa odber klinických vzoriek na ochorenie COVID-19 realizuje aj u suspektných osôb, osôb vracajúcich sa z rizikových krajín a ďalších iných osôb indikovaných na testovanie,” uviedla.

V stredu (26. 8.) pribudlo 90 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Laboratóriá vykonali 3636 testov. Celkovo tak v krajine evidujú 3626 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Račková doplnila, že početnejší výskyt ochorení vo svojej územnej pôsobnosti evidujú za stredu regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave, Michalovciach, Ilave, Starej Ľubovni, Poprade a Trenčíne a Prešove. V rámci Bratislavského kraja ide o importy zo zahraničia, aktívne dohľadané kontakty už potvrdených prípadov, aj sporadické výskyty bez vzájomnej epidemiologickej súvislosti s už pozitívnymi osobami.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach podľa Račkovej zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti zväčša aktívne dohľadané kontakty už potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. V jednom prípade ide o import zo zahraničia. Nové potvrdené prípady, ktoré v stredu zaevidoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Ilave, sú rovnako aktívne dohľadané kontakty už potvrdených prípadov ochorenia COVID-19.

Laboratóriá vykonali 3636 testov. Zdroj: TASR/AP

V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne ide podľa ÚVZ SR zväčša o aktívne dohľadané kontakty z monitorovaných ohnísk nákazy ochorenia COVID-19, v niektorých prípadoch sa v súčasnosti vykonáva epidemiologické vyšetrovanie. V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Starej Ľubovni epidemiológovia zaznamenali importy zo zahraničia, aj aktívne dohľadané kontakty z podchytených ohnísk nákazy. V jednom prípade sa v súčasnosti uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti zväčša importy zo zahraničia. V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove ide o importy zo zahraničia, aktívne dohľadané kontakty z podchytených ohnísk nákazy, v jednom prípade sa ešte uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.