Regióny Ružinov

Nové ružinovského zastupiteľstvo zajtra rozhodne aj o plate starostu. Poslanci sú štedrí

Nový poslanci Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Ružinov spolu s novým starostom Martinom Chrenom. Zdroj : Glob.sk I Dávid Duducz

BRATISLAVA/RUŽINOV- Prvé verejné zasadnutie miestneho zastupiteľstva Ružinova v tomto roku plánuje priklepnúť starostovi Martinovi Chrenovi plat vo výške 4391,40 eur. Mal by si tak polepšiť oproti jeho predchodcovi vo funkcii, Dušanovi Pekárovi, ktorému v roku 2015 znížili poslanci plat na zákonné minimum. Chrenovi pomohla aj januárová valorizácia miezd, rovnako ako novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.

Tá začala platiť od 1.decembra 2018 a navýšila koeficienty, ktoré starostovia automaticky dostávajú. Naopak sa znížilo percento, ktoré môžu poslanci zvýšiť plat starostovi. V prípade starostu Chrena mu ružinovskí poslanci navrhujú základný plat navýšiť o 30%. Od februára tak dostane každý mesiac 4391,40 eur, čo je zároveň suma, ktorú dostanú poslanci zastupiteľstva za plnohodnotný výkon svojich povinností za celý rok.(Oprava 13:15 – Plat poslancov zastupiteľstva sa ale odvíja od základného platu starostu, ktorý je vo výške 3378 eur.) Mesačne tak dostanú takmer 366 eur ( Oprava 13:15 – 281 eur).

Bývalý starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Dušan Pekár, novozvolený starosta Ružinova Martin Chren, primátor Bratislavy Matúš Vallo a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Zdroj : Glob.sk I Dávid Duducz

Miestne zastupiteľstvo by sa malo stretnúť podľa predbežného plánu v roku 2019 sedemkrát. Okrem zajtrajšieho, by tak malo byť 19.februára, 30.apríla, 25.júna, 24.septembra, 29.októbra a 10.decembra. Keďže v marci budú prezidentské voľby a v máji voľby do europarlamentu, so zasadnutím zastupiteľstva sa pre zvýšené nároky na časové kapacity zamestnancov aj priestorové požiadavky neráta. V priebehu letných prázdnin sa už tradične nerokuje.

Poslanci by si mali aj odsúhlasiť vznik a zloženie komisií, určia aj kto z nich bude sobášiť. Kontrolór dostane zoznam úloh na prvý polrok 2019.

Na programe januárového zastupiteľstva nebude ešte predstavený návrh rozpočtu mestskej časti.