Politika Zahraničné

Novinári nebudú môcť pokrývať výmenu väzňov medzi Kyjevom a separatistami

Volodymyr Zelenskyj (TASR/Ukrainian Presidential Press Office via AP)

KYJEV – Novinári nebudú môcť pokrývať nedeľňajšiu výmenu väzňov medzi Kyjevom a samozvanými republikami v Donbase. Oznámil to vedúci tlačového strediska ukrajinskej vládnej Operácie spoločných síl (OOS) Vitalij Sarancev.

“Bohužiaľ. Ani my, ani vy. Toto nie je naše rozhodnutie. Poskytujeme len technickú pomoc, lekársku pomoc a bezpečnosť. Rozhodnutia sa neprijímajú na veliteľstve OOS,” vysvetlil Sarancev. Poznamenal, že pri výmene väzňov nebudú môcť byť prítomní ani predstavitelia veliteľstva OOS. “Fotografie a videá poskytne prezidentská tlačová služba,” dodal Sarancev, ktorého citovala agentúra UNIAN.

Zástupcovia samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) vrátia ukrajinským úradom 55 väzňov, zatiaľ čo Kyjev vráti separatistom 87 väzňov. Oznámila to v sobotu ombudsmanka DĽR Darja Morozovová, keď potvrdila, že výmena sa uskutoční v nedeľu. Totožnosť väzňov neuviedla. Výmenu väzňov v rovnaký deň potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. “Zajtra by malo dôjsť k výmene. Tešíme sa na to. Overenie všetkých ľudí ešte nie je dokončené,” uviedol Zelenskyj počas návštevy Ivanofrankivskej oblasti.

Snahy urovnať konflikt neutíchajú 

Po trojročnej prestávke sa 9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase. Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Účastníci schôdzky sa zhodli na nutnosti výmeny osôb zadržiavaných v Donbase, a to podľa kľúča “všetkých evidovaných za všetkých evidovaných”, do konca roku 2019. Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13.000 životov.