Domáce Politika Top

Novou šéfkou Za ľudí je Remišová. Kiska pri odchode kritizoval pomery v strane

Zdroj: TASR / Radovan Stoklas

TRENČIANSKE TEPLICE – Ani nie rok od ustanovujúceho snemu mala strana Za ľudí prvý pracovný. Na tom si za novú líderku zvolili doterajšiu prvú podpredsedníčku strany Veroniku Remišovú. Nominovala ju väčšina okresných snemov strany a stál za ňou aj sám Andrej Kiska. Ten mal dnes zrejme posledný prejav ako aktívny politik. Prítomným delegátom, členom, ale aj ostatným hosťom pripomenul, že stranu zakladal ako stredovú a dosiahol s ňou jeden z dvoch cieľov ktoré si dali. Nezakryl si však oči pred volebným neúspechom a súčasnými pomermi v strane.

 

Kiska vo svojom úvodnom prejave, ktorý sám označil za zrejme posledný v pozícii aktívneho politika, vyslal jasný signál smerom k svojím spolustraníkom, s ktorými stranu zakladal aj rozbiehal. V čase svojho odchodu tvrdí, že ich problémom je vnútorná nejednota. “V politike je dôležité hrať tímovo, nemyslieť na seba, na svoje PR a snažiť sa byť miláčikom médií. Chcem vám pripomenúť, že pre nás všetkých musí byť najväčšou prioritou krajina a jej ľudia. Tým musíme pomáhať a tomu podriadiť egá a ambície. Kto toto nedokáže, nemôže chcieť rešpekt u partnerov, kolegov, ani voličov. Platí to pre členov vo vláde aj pre našich poslancov,” zdôraznil.

Kiska uviedol, že niektorí jednotlivci na sociálnych sieťach môžu vyvolávať svojou aktivitou dojem, že v strane chýba diskusia. „Chcem požiadať tých pár jednotlivcov, aby nešírili o našej strane nepravdivý obraz a ´netrollovali´ naše skupiny,“ odkázal im Kiska. Každý podľa neho môže slobodne hovoriť čokoľvek. „Odmietnime ale intrigy a pokusy rozvracať stranu zvnútra,“ dodal.

Pripomenul, že stranu zakladal pre pravicových aj ľavicových, konzervatívnych aj liberálnych – ako stranu stredu. “Ideály a hodnoty, na ktorých bola naša strana postavená a zakotvili sme ich v programe, by sme meniť nemali. Musíme meniť nástroje, ako ich propagovať a dostať medzi potenciálnych voličov. Prosím, nemeňme náš hodnotový rebríček, náš základ, na ktorom strana vznikla. Sme stranou stredu. Stranou rozumu a odbornosti,“ uviedol Kiska. Zároveň vyslovil prosbu, aby sa nenechali marketingovo stiahnuť prúdom, keď cítia príležitosť.

 

Strana si dnes v Trenčianskych Tepliciach volí nového predsedu. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Neželaná koalícia

Podľa Kisku si vo svojich začiatkoch dala strana dve úlohy. Prvou bolo odstaviť Smer-SD, čo sa podarilo. Tou druhou bolo vytvoriť silný koaličný blok. „Žiaľ, toto nevyšlo,“ skonštatoval dnes exprezident.

Pripomenul zlý volebný výsledok strany, ktorá získala vo voľbách iba 5,77 percenta hlasov, pričom ich ambíciou bol dvojciferný výsledok a aj to, že koalícia, v ktorej skončili, určite nie je tou, ktorú si želali.

Na dôvažok za blízke strany na spoluprácu označil tri mimoparlamentné subjekty – PS, Spolu a KDH a koaličného partnera SaS. Zvyšné strany Kiska nekomentoval.

 

Andrej Kiska Remišovú povzbudzoval. Zdroj: TASR / Radovan Stoklas

Zdravotné problémy

Kisku už dlhšie trápia zdravotné problémy so srdcom. Práve podlomené zdravie uviedol pred pár mesiacmi aj ako dôvod svojho odchodu z politiky. Odvtedy tiež absolvoval kardiologický zákrok. Dnes však okrem toho priznal, že sa u neho objavilo aj podozrenie na nádorové ochorenie. “Keď ma vkladali do toho veľkého tunela na CT, premietal som si svoj život, úspechy aj neúspechy. Uvedomil som si, a s tým sa chcem s vami rozlúčiť, nebojte sa snívať. Nebojte sa vyskúšať veci meniť. Možno sa sny nenaplnia a veci sa nezmenia. Ale vy budete spokojní, že ste to vyskúšali, že ste neostali v kúte, ale zabojovali. Že váš život má zmysel,” uzavrel.

Novou šéfkou Remišová

Delegáti rozhodli, že novou predsedníčkou strany bude Veronika Remišová, ktorá pristúpila pred médiá bok po boku s Andrejom Kiskom a prijala jeho blahoželanie. Samotný snem podľa končiaceho lídra prebieha v otvorenej atmosfére. “Celá diskusia bola veľmi slušná,” povedal. “Delegáti snemu strany Za ľudí mi práve vyjadrili pri zvolení za predsedníčku veľkú dôveru a zverili veľkú zodpovednosť. Vážim si všetkých 76 hlasov tých, ktorí ma zvolili, ale aj tých 33 ďalších, ktorí hlasovali za môjho protikandidáta,” uviedla Remišová. Pokračovať chce vo vízii Andreja Kisku. Stredová strana podľa nej totiž nie je bez chuti a zápachu. “Vízia rozumnej stredovej strany, strany ekonomických istôt, a toto Slovensko potrebuje. Od začiatku máme v programe silný dôraz na regióny. Ale to neznamená, že našimi silnými baštami nemôžu byť Bratislava a Košice. Avšak gro problémov, ktoré Slovensko trápia, či je to zdravotníctvo, školstvo, daňová reforma, inovácie, veda, výskum, sú problémy, ktoré krajinu trápia či žijete vo veľkom meste, v malom meste alebo v obci,“ uviedla.

Jej protikandidát Miroslav Kollár jej zablahoželal a v prípade potreby ponúkol pomocnú ruku. Víťazstvo podľa neho dáva Remišovej “jasný a silný mandát nasmerovať stranu tak, ako bola definovaná jej vízia. Držím jej v tom palce.”

Snem pokračoval aj po zvolení predsedu. Podpredsedami strany sa stali všetci doterajší podpredsedovia – Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký aMichal Luciak. Zároveň sa novými podpredsedami stali Mária Kolíková, Viera Leščáková a Miriam Šuteková. Podpredsedov aj ich počet si totiž vyberá predseda – v tomto prípade Remišová.

Mohlo by vás zaujímať: