Politika Domáce Top

Nový flek pre kontroverzného muža: Odkaz OĽaNO Jahnátkovi, ide aj o nástenkový tender

BRATISLAVA – Na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vedie nominant Smeru a exminister Ľubomír Jahnátek, je človek, ktorý tam nemá čo hľadať. Tvrdí to člen OĽaNO a zároveň tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger.

Obyčajným ľuďom sa nepáči Vasil Demjan, človek, ktorý získal funkciu v legislatívnom odbore ÚRSO. „Vyzývame šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka, aby ihneď odvolal človeka, ktorý vážne pochybil v správe štátneho majetku, konkrétne pri kauze nástenkový tender,” píše sa v stanovisku Hegera.

Odbornosť a čestnosť

Demjan zastupoval štát na súde ako člen právneho odboru rezortu pôdohospodárstva, štátu pritom hrozí, že príde o 3,6 milióna eur. Demjana na ÚRSO preložili v októbri. Heger tvrdí, že ľudia v štátnej správe musia byť nielen odborne zdatní, ale musia disponovať aj dostatočným morálnym profilom, pričom základnými predpokladmi pre prácu vo verejnej správe sú odbornosť a čestnosť.

„To, že je niekto lojálny voči pánovi Jahnátkovi ešte neznamená, že bude profesionálne vykonávať svoju funkciu. Nástenkový tender je škandál, za ktorý boli odsúdení bývalí ministri prvej vlády Roberta Fica, v ktorej zastupovali SNS,” dodáva poslanec za OĽaNO.

Úrad by mal byť podľa neho politicky nezávislý, keďže v podstate zastáva úlohu rozhodcu. Heger zároveň dodáva, že musí ísť prvý príkladom a Jahnátek by mal mať dostatok skúseností, aby tomu rozumel.

Autor: ph, Foto: SITA/Diana Černáková