Bratislava Regióny Top

NOVÝ ISTROPOLIS Takto bude vyzerať moderný verejný priestor

Nový Istropolis - kultúrno-kongresové centrum

BRATISLAVA – Zo známej stavby vraj vznikne reprezentatívny priestor na väčšie kongresy či kultúrne podujatia, ktorý dokáže konkurovať okolitým krajinám. Nový Istropolis vyrastie na mieste niekdajšieho Domu odborov. Svoje nádeje doň vkladajú aj organizátori podujatí či umelci. Obrovský projekt však investorovi potrvá až 4 roky. 

 

Trnavské mýto bolo kedysi rušným centrom, kde to žilo a kam chodili Bratislavčania s radosťou. Dnes je to najmä prestupový bod mestskej hromadnej dopravy a neúhľadnou časťou mesta. To by sa už čoskoro mohlo zmeniť vďaka modernému kultúrno-kongresovému centru, ktoré do lokality vráti spoločenské dianie a najmä život.

Nový Istropolis vyrastie na mieste Domu odborov, ktorý nedokázal držať krok s potrebami obyvateľov hlavného mesta a roky zíval prázdnotou. „Koncertná sála v budove Istropolisu bola na svoju dobu vyriešená veľmi dobre. Avšak vzhľadom na zmenu nárokov na organizovanie podujatí a dlhodobo nevyhovujúci stav priľahlých obslužných priestorov a vybavenia pre návštevníkov bol Istropolis pre organizovanie eventov v podstate už nepoužiteľný. Logistická, priestorová a produkčná náročnosť eventov je dnes na úplnej inej úrovni. Na druhej strane, nový priestor prinesie aj ďalšie možnosti pre iné typy eventov, ktoré momentálne nie je možné v Bratislave realizovať,“ zhodnotil Tomáš Marko z agentúry, ktorá na Slovensko priniesla umelcov ako Beyoncé či Robbie Williams.

Takto bude vyzerať vnútro nového Istropolisu.
Zdroj: Immocap

Aj bývalý minister kultúry a herec Milan Kňažko priznáva, že: „Dôstojný priestor pre akcie kultúrneho typu nad tisíc účastníkov v Bratislave nie je. Rovnako je to aj s možnosťami kongresového charakteru.“ Dom Odborov podľa neho už nedokáže priniesť želaný zážitok divákom, ani byť atraktívnym miestom pre organizátorov podujatí: „Zmena, ktorá by umožnila zmysluplné využitie Domu odborov, je v rámci zachovania pôvodnej konštrukcie veľmi problematická. Kapacitne je limitovaný, technologicky menej ako nevyhovujúci. V porovnaní s tým Nový Istropolis prinesie variabilitu priestorov, architektonickú úroveň a územie sa stane súčasťou centra mesta, čím sa zachráni mŕtva urbanistická zóna,“ konštatuje herec.

V úbohom stave je momentálne budova Domu odborov.
Zdroj: TASR

V Dome odborov vystupoval pravidelne aj celosvetovo známy tanečný súbor Lúčnica. „Pokryť záujem o vystúpenia Lúčnice nebolo v Bratislave nikdy jednoduché, takže Dom odborov nám vyhovoval kapacitou i zázemím. Časom však technika i výbava sály veľmi silno amortizovala, zastarala a neobnovovala sa, a tak bolo potrebné čím ďalej tým viac zabezpečovať všetko z externého prostredia, čo bolo už pre nás finančne dosť náročné,“ priznáva Marián Turner, riaditeľ súboru Lúčnica. Aby sa doň Lúčnica vrátila, Dom odborov by podľa neho potreboval úplne prerobiť. „Je dôležité, aby sa v ňom návštevníci dobre cítili a aby aj okolie malo príťažlivý a moderný vzhľad, ktorý dokáže prilákať ľudí. Ak sa podarí zrealizovať tento ambiciózny projekt, tak si tu viem predstaviť v podstate akékoľvek podujatie, na domácej i medzinárodnej úrovni, ktoré bude vyžadovať reprezentačné, veľkokapacitné a technicky špičkovo vybavené priestory. Nový Istropolis bude mať všetky predpoklady stať sa miestom, kam budeme v našom hlavnom meste radi chodiť,“ uzavrel Marián Turner.

Takto by v nových priestoroch vyzeral komorný koncert.
Zdroj: Immocap

Dom odborov v posledných rokoch využíval svoju kapacitu minimálne. Dôvody naznačuje aj slovenský raper Majk Spirit. „V starom Istropolise som nikdy nevystupoval. Nikdy sme to nebrali ani ako jednu z možností, nikdy nás to tam nelákalo. Od mojej promócie v roku 2010 som sa tam zúčastnil na jednom jedinom evente, ale necítil som sa tam veľmi príjemne. Ak by som mal povedať, čo by sa malo zmeniť, aby bol opäť atraktívnym miestom pre podujatia, tak asi úplne všetko, okrem lokality, tá je výborná.“

Naopak, množstvo podujatí v Dome odborov zažila aj moderátorka Iveta Malachovská. „Istropolis potrebuje nové šaty z moderných materiálov, potrebuje zázemie a určite zväčšiť kapacitu divákov. Aj Bratislava sa rozrástla o ľudí, len priestory na vyžitie akosi zostávajú staré. Pre mňa je projekt Nového Istropolisu zárukou, že aj svetové hviezdy, ktoré k nám prídu, nájdu miesto vhodné na ich prezentáciu na Slovensku so všetkým, čo k tomu patrí. Myslela som, že by stačilo Dom odborov iba poopravovať a zachovať ho, aký bol. Bohužiaľ to už je dnes málo,“ priznala známa moderátorka.

Stará komunistická stavby už dávno neplní svoj účel.
Zdroj: TASR

 Čo prinesie Nový Istropolis?

Nový Istropolis má ambíciu priniesť do hlavného mesta multifunkčné kultúrno-kongresové centrum svetovej úrovne a zaradiť Bratislavu medzi vyspelé európske metropoly. Projekt vznikol v spolupráci so špičkovými svetovými ateliérmi po takmer 4-ročnej detailnej príprave. S kapacitou 3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie/státie, uspokojí organizátorov všetkých druhov podujatí, od medzinárodných kongresov a podujatí štátnej a verejnej správy až po koncerty, festivaly, firemné podujatia, prednášky, výstavy, ktoré sa tu budú môcť konať paralelne. Okrem vnútornej kapacity sa rozšíria aj verejné priestory so zelenými plochami až o 50 %. Hlavné námestie pred centrom sa zväčší takmer o tretinu a v jeho tesnom okolí vznikne aj niekoľko ďalších námestí, ktoré budú ponúkať ďalšie možnosti na organizáciu kultúrnych podujatí, trhov a komunitných stretnutí.

Spoločnosť do svojich vizualizácií zakomponovala aj prípadný rockový koncert.
Zdroj: Immocap