Zahraničné Spoločnosť

Nový koronavírus si v Číne vyžiadal už vyše 130 obetí na životoch, USA vyvíjajú vakcínu

Nový koronavírus šíriaci sa z Číny si v tejto krajine vyžiadal už 132 obetí na životoch. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Nový koronavírus šíriaci sa z Číny si v tejto krajine vyžiadal už 132 obetí na životoch a počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol 5974, informovali v stredu agentúry AP a AFP s odvolaním sa na čínske úrady. Desiatky prípadov potvrdili aj v ďalších krajinách.

Počet obetí na životoch v Číne sa za posledných 24 hodín zvýšil o 26 a počet nakazených vzrástol o 1459. Podľa agentúry AFP tak došlo k prekročeniu bilancie počtu prípadov SARS-u (ťažkého akútneho respiračného syndrómu) počas jeho epidémie v rokoch 2002-2003.

Počas epidémie SARS-u bolo v Číne samotnej potvrdených 5327 prípadov. Ochoreniu podľahlo celosvetovo 770 osôb, pričom v samotnej Číne je evidovaných 349 obetí.

Agentúra AFP doplnila, že niektorí odborníci ocenili prístup Pekingu k aktuálnej nákaze. Vláda sa údajne správa omnoho otvorenejšie v porovnaní s tým, ako riešila epidémiu SARS-u.

Viac ako 50 miliónov ľudí je podľa AFP uviaznutých v okolí čínskeho mesta Wu-chan, považovaného za epicentrum šírenia nákazy. Čínske úrady sa snažia šírenie zastaviť a zaviedli dopravné obmedzenia.

Prípady nákazy koronavírusom zaznamenali aj v Austrálii, vo Francúzsku, v Nemecku, Japonsku, Malajzii, Nepále, Singapure, Južnej Kórei, Thajsku, Vietname a v Spojených štátoch.

Európska komisia v utorok uviedla, že občania krajín EÚ budú z mesta Wu-chan prepravení tento týždeň na palube dvoch francúzskych lietadiel. Prvé by malo priviezť približne 250 francúzskych občanov, do druhého lietadla by sa malo dostať viac ako 100 občanov EÚ z iných krajín.

Spojené štáty a Japonsko z Číny v stredu letecky previezli stovky občanov svojich krajín a podobné kroky plánujú uskutočniť aj ďalšie krajiny.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní.

USA vyvíjajú vakcínu na koronavírus, Honkong ju už má

Spojené štáty v utorok oznámili, že vyvíjajú vakcínu proti novému koronavírusu. USA zároveň Peking vyzvali, aby v boji proti nákaze posilnil spoluprácu so svetovými zdravotníckymi úradmi. Informovala o tom agentúra AFP.

Anthony Fauci z amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) novinárom povedal, že na NIH už začali s vývojom vakcíny. Pôjde o dlhý a neistý proces, no v inštitúte postupujú tak, akoby sa mala vakcína nasadiť.

“Inými slovami, zaoberáme sa najhorším možným scenárom, a síce, že nákaza sa rozšíri ešte viac” dodal Fauci. Proces vývoja vakcíny by mal mať dve fázy, pričom každá z nich by mala trvať približne tri mesiace.

Vedci z Hongkongskej univerzity medzičasom údajne už vyvinuli vakcínu na koronavírus, avšak budú potrebovať celé mesiace na to, aby ju najskôr otestovali na zvieratách a následne budú najmenej rok potrebovať na testy na ľuďoch.

Pre denník South China Morning Post to v utorok uviedol profesor Yuen Kwok-yung, ktorý je odborníkom na infekčné choroby. Na vakcíne pracoval jeho tím, ktorý izoloval dovtedy neznámy vírus z nakazeného pacienta. South China Morning Post píše, že vakcínu okrem v USA vyvíjajú tiež vedci v Číne.

V Bavorsku potvrdili štyri prípady

Štyri prípady nákazy novým koronavírusom šíriacim sa z Číny potvrdili v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko, informovala v stredu agentúra DPA. Nemecko je ďalšou z krajín, kde sa vyskytol prenos tohto vírusu z človeka na človeka.

Bavorské ministerstvo zdravotníctva ešte v pondelok potvrdilo, že u muža žijúceho v meste Starnberg, ktoré leží 30 kilometrov juhozápadne od Mníchova, bol potvrdený nový koronavírus. Muž sa nakazil po tom, ako do firmy Webasto, v ktorej pracuje, prišla na školenie žena z Číny.

Tá sa po skončení školenia vrátila späť do Číny a na spiatočnej ceste pocítila bolesti. Teraz je v opatere čínskych lekárov. Ženu pred jej cestou do Nemecka navštívili rodičia z oblasti v okolí mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy.

Hovorca bavorského ministerstva zdravotníctva v utorok oznámil, že vírusom sa v Bavorsku nakazili ďalšie tri osoby. Takisto ide o zamestnancov firmy Webasto, ktorá má továrne aj v Číne vrátane oblasti, odkiaľ sa vírus šíri.

Trojicu nakazených umiestnili do izolácie v nemocnici v Mníchove. U ďalších ľudí, ktorí s nimi prišli do kontaktu, vykonávajú testy. Firmu Webasto od utorka dočasne zatvorili.