Domáce Politika Top

Nový predseda BSK Juraj Droba preberie župu 4. decembra

BRATISLAVA  – Novozvolený predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a poslanci zložia sľub v pondelok 4. decembra na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva BSK. Potvrdila to hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Zasadnutie zastupiteľstva sa uskutoční v Župnom dome, historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky, na Župnom námestí 11,“ uviedla ďalej Forman. Novozvolený predseda BSK Juraj Droba sa s dosluhujúcim predsedom Pavlom Frešom podľa informácií stretol doteraz dvakrát.

Droba ocenil Frešov prístup

Ako Droba povedal, oceňuje aktívny prístup Freša pri odovzdávaní agendy a úradu. „Je pre mňa omnoho jednoduchšie preberať úrad tak, že môj predchodca spolupracuje a snaží sa mi pomôcť. Takto by to malo byť v kultivovaných krajinách,” povedal Droba.

Voliči v Bratislavskom kraji si 4. novembra vo voľbách do orgánov vyšších územných celkov mohli vyberať predsedu samosprávneho kraja zo 17 kandidátov a 50 poslancov z 356 uchádzačov. Bratislavský samosprávny kraj najbližších päť rokov povedie Juraj Droba (SaS, OĽANO, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ). Voliči mu odovzdali 36 864 (20,42 %) platných hlasov.

Druhú najvyššiu podporu získal nezávislý kandidát Rudolf Kusý. Toho volilo 33 489 (18,55 %) voličov. Milan Ftáčnik, ktorý tiež kandidoval ako nezávislý, v týchto voľbách presvedčil 31 638 (17,52 %) voličov. Doterajšieho šéfa kraja Pavla Freša podporilo 19 640 voličov (10,88 %). Volebná účasť v Bratislavskom samosprávnom kraji bola 31,34 percenta.

Foto: SITA/Peter Maďar