Domáce Šport Top

Nový šokujúci dokument o Armstrongovi. Američan naznačil, že doping mohol spôsobiť jeho rakovinu semenníkov

Lance Armstrong oslavuje s americkou zástavou víťazstvo na Tour de France v Paríži. Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA –  Lance Armstrong. Meno, ktoré pozná aj ten, čo sa v športe absolútne neorientuje, nesleduje ho a nebaví ho. Lance Armstrong – geniálny cyklista, lucifer dopingu, latentný klamár, multimilionár ale aj charizmatická postava svetového športu.

 

Stačí si vybrať tú časť jeho športovej a osobnej kariéry, ktorá vám (ne)vyhovuje a všetko bude pravda. Sedemkrát po sebe vyhral Tour de France, zarobil desiatky miliónov dolárov, ale zároveň podviedol a oklamal desiatky miliónov (ne)športových fanúšikov na celom svete. Jeho životný aj cyklistický príbeh je zmesou paródie, komédie, drámy, sci-fi či krimi. Cyklistiku vytiahol zo suterénu záujmu, urobil z nej zlaté teliatko na peniaze, žiadaný mediálny produkt, vytvoril impérium na dvoch kolesách. Vyliečil sa z rakoviny a stal sa symbolom úspechu pre milióny ľudí. On sám bol stelesnením cyklistického vizionára a Mefistofela, diabla v ľudskej podobe. Aj vďaka Armstrongovi je cyklistika v súčasnosti, tam kde je. Na absolútnom vrchole popularity.

Ale Armstrong je zároveň persona non-grata. Po šokujúcich a škandalóznych odhaleniach o sofistikovanom a riadenom dopingu sa stal štvanou zverou, obeťou a spolupáchateľom. Pikantné je, že ani jeho vlastné priznania a pokánie nie sú dokonalé, pravdivé a konečné. Najnovší rozhovor s Armstrongom totiž naznačuje, že aj to, čo už povedal, nebolo všetko a už vôbec nie bez klamstiev, účelnosti a zištnosti. Televízia ESPN totiž od pondelka 25. mája odvysiela najnovší dokument s Armstrongom, kde sa 48-ročný Texasan priznal, že po prvýkrát dopoval, keď mal 21 rokov. To je oveľa skôr, ako to doposiaľ sám Armstrong prezentoval. Šokujúci je aj fakt, že práve doping mohol byť príčinou jeho neskoršej rakoviny semenníkov. “Nechcem hovoriť, že to nemalo vplyv, pretože nie som o tom presvedčený. Skôr by som povedal, že tam nejaká súvisloť bude,” povedal Armstrong.

Navyše prezradil, že kortizón bral od svojej prvej sezóny medzi profesionálmi, teda od roku 1992. Sám kortizón nazýval “nízkooktánovým dopingom” a preto prešiel na lepší a výkonnejší doping – EPO. “To bola úplna iná úroveň dopingu, výhody tejto drogy boli vidieť okamžite a tak sa celá cyklistika presunula zo slabšieho kortizónu do raketového EPO. Bolo to rozhodnutie, ktoré sme museli urobiť všetci, inak by sme v pretekoch nemali šancu,” prezradil Lance Armstrong. Ako ďalej povedal, presne vedel čo berie, čo bolo v injekčných striekačkách a prečo. “Jasné, že som to vedel. Vždy som sa pýtal, čo mi doktori dávajú. Vždy som to vedel a vždy som sa rozhodoval sám. Nikto mi nikdy nepovedal, aby som sa na nič nepýtal, do toho by som takto nikdy nešiel. Vzdelával som sa v tom, čo do seba dávam a sám som sa pre to rozhodol,” dodal.

EPO je podľa jeho slov vlastne bezpečná droga, keď sa berie v rozumnom množstve a pod dohľadom lekárov. “Je totiž množstvo iných a horších vecí, ktoré môžete dať svojmu telu,” uviedol Armstrong. Američan už v súdnych sporoch prišiel o desiatky miliónov dolárov a takmer o všetky tituly, no stále je dostatočne bohatý a populárny. Meno a imidž, ktoré si vytvoril, je totiž stále extrémne mediálne žiadané. Veď ikona s iniciálkami L.A., povesťou diabla a puncom triumfátora nad rakovinou je ideálnou značkou na predaj, za ktorú ešte stále dokážu mnohí poriadne mastne zaplatiť. Uvidíme, aké budú reakcie po dvojdielnom, a ako tvrdí Armstrong, konečne pravdivom dokumente.

Mohlo by vás zaujímať: