Domáce

NRSR: O týždeň Ďeň otvorených dverí

Bratislava   – Už o týždeň, 1. septembra, teda na Deň Ústavy SR, sa otvárajú brány parlamentu pre verejnosť. Stalo sa už tradíciou, že práve tento deň sa na hradnom kopci stretávajú tisíce ľudí, ktorí majú možnosť vidieť nielen priestory Národnej rady SR, ale aj Bratislavského hradu, ktoré sa otvárajú len raz do roka.

Na tento deň je pripravená aj prezentácia pyrotechnikov, výbava zdravotníkov i špeciálnych jednotiek, ukážka zbraní, ale aj historických uniforiem. Predstavia sa aj služobné zvieratá, ktoré denne pomáhajú policajtom či záchranárom zachraňovať ľudské životy.
Som rád, keď miesta, ale aj veci môžu práve prostredníctvom takýchto aktivít získať nový rozmer. Aj preto sme sa rozhodli hradnému vrchu vrátiť atmosféru, kde sa ľudia môžu stretávať a zažiť spolu niečo pekné. Po Vianočných trhoch je takouto príležitosťou aj Deň otvorených dverí. Všetkých nás bude tešiť, ak si každý návštevník nájde to svoje. Od prehliadky priestorov parlamentu, cez obdiv k známym umeleckým dielam, či nahliadnutie do čarovných reprezentačných priestorov Bratislavského hradu,” uviedol predseda NR SR Andrej Danko (SNS).
Brány NR SR a Bratislavského hradu sa počas Dňa otvorených dverí otvoria ráno od 9.30 hod. Parlament bude pre verejnosť otvorený do 17. hodiny a Bratislavský hrad do 18. hodiny.
Parlamentné strany chystajú pre návštevníkov Dňa otvorených dverí (DOD) aj vlastný program. Ukážu im poslanecké kluby, chystajú atrakcie a chcú počúvať ich názory. “Tak ako po iné roky, naša strana sa aj v tomto roku zapojí do dňa otvorených dverí. Úlohou poslancov je pozorne počúvať návštevníkov a s nimi diskutovať, poslanci nášho klubu sa tešia na podnetné rozhovory,” uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.
Svoje priestory sprístupní aj hnutie OĽaNO. „Občania tak budú môcť opäť nahliadnuť do zákulisia nášho hnutia. OĽaNO tiež pre návštevníkov pripraví sprievodný program v podobe rôznych atrakcií či občerstvenia,“ priblížil hovorca hnutia Matúš Bystriansky. Obyčajní sa tiež tešia na podnety ľudí a rozhovory s nimi.
Pestrý program sľubuje aj SaS, ktorej poslanci budú ľuďom k dispozícii v parlamentnej knižnici, kde pre nich vymysleli rôzne atrakcie. „Návštevníci sa budú môcť fotiť so svojimi obľúbenými poslancami pred špeciálnymi fotostenami, nechávať strane odkazy, zistia, kde všade sa dá SaS nájsť v regiónoch Slovenska a budú mať možnosť zaujímavým spôsobom jednotlivým poslancom odovzdávať svoj “hlas”. Okrem toho sme pre nich pripravili zábavný kvíz s atraktívnymi cenami a súťaž o najobľúbenejšieho poslanca,“ opísala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Do dňa otvorených dverí v parlamente sa zapojí aj hnutie Sme rodina. “Tak ako minulý rok, pripravujeme pre návštevníkov program, občerstvenie a naši prítomní poslanci budú k dispozícii pre všetkých,” uviedlo tlačové oddelenie hnutia.
K dispozícii ľuďom budú aj predstavitelia SNS. Jej predseda Andrej Danko ako šéf parlamentu pripravuje celodenný program aj v spolupráci s ministerstvami. Návštevníkov čaká prehliadka aktivít vojakov, policajtov, hasičov či záchranárov.