Domáce Šport Top

Nudný zápas v Lige národov so Škótskom, z ktorého boleli oči. Aspoňže Slovenskí futbalisti vyhrali

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala v Trnave zápas Ligy národov so Škótskom. Zdroj: TASR / Michal Svítok

TRNAVA – Slovenská futbalová reprezentácia vyhrala v B kategórii Ligy národov v Trnave nad Škótskom 1:0. Jediný gól zápasu dal v 32.minúte Ján Greguš. Bolo to to prvé víťazstvo Slovenska v skupine, kde napriek tomu zostalo na poslednom mieste. Záverečným duelom v Lige národov našej reprezentácie bude súboj 18. novembra v Plzni s Českom.

 

Situácia v tabuľke bola pred zápasom jasná. Škótsko bolo suverénne prvé s desiatimi bodmi, kým Slovensko sa krčilo na poslednom mieste s jediným bodíkom. Tím z britských ostrovov neprehral deväť stretnutí po sebe a mal bilanciu šesť víťazstiev a tri remízy. Navyše triumfovali aj nad nami v Glasgowe. Nám išlo o veľa, veď v prípade iného výsledku ako víťazstva by sme vypadli do podradnejšej C divízie. Naopak, Škóti si mohli poistiť postup do elitnej A kategórie. Tréner Štefan Tarkovič urobil oproti zápasu so Severným Írskom štyri zmeny v základnej zostave a od začiatku bolo evidentné, že obe mužstvá majú ešte v nohách aj v hlavách štvrtkové barážové stretnutia.

 

Zápas nepriniesol žiadne extra tempo a ani nasadenie. Dominoval futbal medzi šestnástkami. Veľa prihrávok v strede poľa s minimom faulov a bez zbytočného prerušovania pripomínalo viac priateľský zápas, ako kvalifikačný duel v Lige národov. Navyše, ani sterilná kulisa na štadióne, kde sa muselo hrať bez divákov, takisto atmosfére na trávniku nepomohla. Na Trnavu nemali Škót dobré spomienky z nášho posledného vzájomného stretnutia  u nás, keď v októbri 2016 prehrali rozdielom triedy 0:3.  No teraz to žiadne strelecké galapredstavenie zo slovenskej strany nebolo. Po úvodnom streleckom pokuse Juraja Kucku boli v prvom polčase aktívnejší hostia a po šanciach Olivera McBurnieho a Liama Palmera mohlo byť pokojne po dvadsiatich minútach 0:2.

My sme vpredu neboli vôbec nebezpeční. V útoku to bolo mimoriadne kostrbaté, jalové, nepresné, bez poriadnej prihrávky a nulovej streľby. Dominovala sterilná hra veľmi ďaleko od škótskej brány, z ktorej boleli oči. Až po polhodine absolútne z ničoho sa vývoj zápasu zmenil. Ján Greguš sa z osemnástich metrov rozhodol vystreliť a po jeho tečovanom pokuse bol z toho gól. Nečakaný, prekvapujúci, pre Škótov šokujúci. Opäť sa totiž potvrdilo, že futbal nemá logiku. Po góle sa naša hra opäť vrátila do úvodného stereotypu a keďže aj Škóti boli poriadne bezzubí, skončil sa prvý polčas 1:0 pre slovenskú reprezentáciu. Aj napriek tomu, že bilancia streleckých pokusov bola 8:2 v prospech súpera.

Ak bol prvý polčas nudný a nezáživný, tak po zmene strán sa latka kvality posunula ešte nižšie. Pochodové tempo, žiadne výrazné individuálne výkony, iba hra na istotu. Z jednej aj druhej strany. Letargiu na trávniku oživil až po hodine hry mikrosúboj dvojice Marek Rodák – Kenny McLean, keď po hlavičke škótskeho kapitána z ôsmych metrov vytiahol slovenský brankár zázračný zákrok. Bola to konečne poriadna futbalová akcia v inak ospalom zápase. Postupne obaja tréneri navyše prestriedali hráčov na trávniku, čo úroveň stretnutia nezdvihlo, ani mu nepomohlo.

Stále to bolo statické od nás aj od Škótov, pomalé a pre diváka nepozerateľné. Až do konca už nebolo čo a koho hodnotiť. Slovensko preto vyhralo gólom Greguša 1:0 a v Lige národov si v piatom zápase pripísalo prvý triumf. Vďaka brankárovi Rodákovi, ktorý bol našim najlepším hráčom. V tabuľke je ale stále posledné, má štyri body a ak nechce vypadnúť do C divízie, musí v stredu 18. novembra vyhrať v pikantnom derby v Plzni s Českom.

Slovensko – Škótsko 1:0 (1:0)

Gól: 32. Greguš. ŽK: Kucka, Pekarík, Duda, Mazáň, Rusnák – Armstrong, McGinn, Christie. Rozhodovali: Kovács – Marinescu, Artene (všetci Rum.), bez divákov.

SLOVENSKO: Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Mazáň – Hrošovský –  Ďuriš (90.+3 Šafranko), Kucka (61. Lobotka), Hamšík (68. Rusnák), Greguš – Duda

Škótsko: Gordon – Considine (68. Griffiths), Cooper, McKenna, Tierney – Palmer, McGinn, McLean – Christie, McBurnie, Armstrong (87. Shankland)

Ján Greguš: “Som rád, že sme to zvládli ako tím. Pri góle som dostal loptu a najlepšia možnosť bolo vystreliť, lebo ma už napádal protihráč. Bolo to dosť ťažké fyzicky, lebo chalani mali v nohách predchádzajúci ťažký zápas. Ale odmakali sme to a vyskúšali sme si aj nový systém.”

Ľubomír Šatka: “S Miňom to je o niečo ľahšie, všetci vieme, aký je to hráč. Som len rád, že som mohol byť opäť vedľa neho. Mám za sebou v klube dobré obdobie, či už v poľskej lige alebo Európskej ligy. Som rád, že mi tréner dáva dôveru a snažím sa ju splatiť. Museli sme sa zomknúť. Škóti boli nepríjemní, behaví, agresívni. Hrali na troch stopérov, robili nám problémy, museli sme si na to zvyknúť.”

Milan Škriniar: “Podali sme dobrý a bojovný výkon s veľkým nasadením. V strede sme dobre kombinovali, dnes to fungovalo. Som rád, že sme vzadu uhrali nulu. S Ľubom nám to funguje, pomáhame si, zaisťujeme sa, myslím si, že sme podali dobrý výkon. Všetci sme dnes bojovali ako jeden človek. Stále máme o čo hrať.”