Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Nútená izolácia doma mnohých frustruje. Tu sú tipy, ako využiť čas skutočne efektívne

Zdroj: Pixabay.com

BRATISLAVA – Situácia vo svete i na Slovensku je vážna. Kvôli koronavírusu zostáva doma množstvo ľudí – niektorí v povinnej, iní v preventívnej karanténe. Takáto situácia však môže trvať ešte niekoľko týždňov, ba možno aj mesiacov. Mnohí ľudia však už teraz nevedia, čo s toľkým voľným časom robiť. Glob.sk vám prináša niekoľko tipov, ako ho efektívne využiť. 

 

1. Čas na jarné upratovanie

Mnoho ľudí už využilo prvé “voľné” dni na upratanie si bytov, domov či záhrad. Niektorí umývajú okná, iní v záhrade sadia či upratujú. Jarné upratovanie však mnoho ľudí využíva aj na utriedenie si vlastných myšlienok a upratanie svojho života. Čas v izolácii sa tak dá využiť aj na to, aby ľudia zhodnotili, či si ich život nežiada zmenu a v pokoji si rozmysleli, čo chcú robiť inak a čomu chcú venovať svoju ďalšiu energiu.

2. Čas na vzdelávanie

Na situáciu už zareagovalo aj množstvo univerzít ale aj firiem, ktoré ponúkajú online kurzy zadarmo. Počas dní strávených medzi štyrmi stenami si môžete zlepšiť jazyk, ale aj svoje IT zručnosti, prípadne si splniť sen a naučiť sa niečo trebárs o marketingu. Dostupné sú však aj kurzy sebalíčenia, šitia alebo iných praktických zručností. Stačí len poriadne hľadať na internete a určite nájdete niečo, čo sa zapáči práve vám. Z niektorých kurzov môžete získať aj certifikát, ktorý vám môže osviežiť životopis.

3. Čas vymyslieť podnikateľský plán

Veľmi veľa ľudí už dlhodobo rozmýšľa nad podnikaním a v hlave spriada plány. V časovom strese a pri denno-dennom chodení do práce je však veľmi náročné tvoriť konkrétny podnikateľský plán, skúmať trh alebo hľadať priestory. I keď ekonomiku zrejme čakajú ťažké časy, práve teraz má mnoho ľudí dostatočný priestor na premýšľanie o svojej podnikateľskej budúcnosti. Ktovie, možno o pár mesiacov, keď koronavírus definitívne vymizne, uzrie svetlo sveta hneď niekoľko výnimočných projektov.

4. Čas začať pracovať na lepšom tele

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí cvičenie odkladajú na “budúci pondelok”, teraz je príležitosť skutočne začať. Mnoho fitness trénerov sa po uzavretí fitness centier chopilo príležitosti a svoje tréningy vysielajú online. Dostupné sú cvičenia jógy, tabaty i základy bojových športov. V obývačke si však môžete aj zatancovať, zacvičiť zumbu. Treba len hľadať a určite natrafíte na niečo, čo vám pomôže cítiť sa lepšie, vyplní to čas, ale aj zlepší vaše zdravie.

5. Čas venovať sa najbližším

V zhone každodenného života máme často málo času venovať sa tým najbližším. O to väčšiu príležitosť máme počas núteného pobytu doma. Skúste sa viac venovať rodičom, spýtať sa ich na detaily ich života. Vďaka prerušenej výučbe majú aj rodičia viac času a príležitostí venovať sa svojim deťom a zistiť, čo v nich je. Najohrozenejšou skupinou ľudí sú však seniori. Práve oni by v týchto chvíľach nemali vôbec vychádzať z domu. Spýtajte sa ich, či nepotrebujú pomôcť s nákupom alebo s dovozom liekov. Ich návštevu zatiaľ vynechajte, nie je bezpečné stretávať sa viac, ako je nutné. Nenechajte ich však v izolácii a zavolajte im, iste sa potešia.

6. Čas prečítať si dobrú knihu či meditovať

Pobyt v izolácii môže byť veľmi náročný pre extrovertov, ale aj pre psychicky labilných ľudí. Niektorí ľudia môžu mať osamote pocity úzkosti. Je preto rozumné osvojiť si techniky, ktoré pomáhajú odbúrať úzkosť a stres. Kým jednému človeku pomáha pohyb, iní nedajú dopustiť na dychové cvičenia alebo čítanie si dobrej knihy. K dobrej nálade pomáha aj vitamín D, ktorý čerpáme najmä zo slnka. Odborníci preto odporúčajú prechádzku v prírode. Je však potrebné vybrať si také miesto, kde budete osamote, aby ste sa vyhli prípadnej nákaze. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, sadnite si na balkón alebo aspoň otvorte okno a vpustite do svojho domova slnečné lúče. Pomôcť môžu aj antistresové omaľovánky alebo umenie ako také – objavujte novú hudbu či vlastný skrytý umelecký talent.

 

Mohlo by vás zaujímať