O post sudcu Ústavného súdu sa uchádza deväť kandidátov. Ich vypočúvanie bude v septembri

BRATISLAVA – Verejné vypočutie kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR sa má konať 10. septembra v historickej budove Národnej rady (NR) SR na Župnom námestí v Bratislave. TASR to povedal predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO).

 

O post ústavného sudcu sa uchádza deväť kandidátov. Parlament má voliť dvoch kandidátov na tento post na schôdzi, ktorá sa začína 16. septembra. Prezidentka SR Zuzana Čaputová má z nich vymenovať jedného sudcu ÚS. Na Ústavnom súde sa uvoľnilo miesto sudcu po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie. Zanikla mu na konci mája. Z postu sa rozhodol odísť po medializovaných informáciách o jeho kontakte s Marianom Kočnerom. Odchod z funkcie ústavného sudcu Mamojka odôvodnil úvahami o zavedení vekovej hranice pre ústavných sudcov, a tiež zdravotnými dôvodmi.

Sudcami Ústavného súdu chcú byť Stanislav Irsák, Ladislav Juszkó, Michal Matulník, Daniel Krošlák, Robert Šorl, Martina Jánošíková, Štefan Kseňák, Miroslav Babják a Andrea Olšovská. Viacerí z nich kandidujú na tento post opätovne.

Viac o téme: Andrea Olšovská, Daniel Krošlák, kandidáti, kontakt, Ladislav Juszkó, Marián Kočner, Martina Jánošíková, Michal Matulník, Milan Vetrák, Miroslav Babják, Mojmír Mamojka, OĽaNO, Post, Robert Šorl, september, Stanislav Irsák, Štefan Kseňák, sudca, Ústavný súd SR, vypočúvanie

Súvisiace články