Domáce Politika Spoločnosť

O stoličku šéfky Najvyššieho súdu majú záujem dve kandidátky. Rada bude novú predsedníčku vyberať po tretíkrát

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – O post šéfky Najvyššieho súdu SR zabojujú dve kandidátky. Súdna rada SR bude rozhodovať medzi Janou Bajánkovou a Soňou Mesiarkinovou. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdnej rady Veronika Müller. Obe kandidátky sa už uchádzali o tento post na jeseň minulého roka, no v hlasovaní rady napokon chýbal Mesiarkinovej jeden hlas. Rada bude vyberať novú predsedníčku po tretíkrát na verejnom zasadnutí, ktoré je naplánované na 27. januára tohto roka.

 

Voľba šéfky Najvyššieho súdu SR bude na verejnom zasadnutí a kandidátky sa najskôr budú prezentovať pred členmi najvyššieho poradného orgánu justície. Na úspech potrebujú získať minimálne desať hlasov členov Súdnej rady SR z osemnástich. Prihlásiť kandidátov na post predsedu najvyššieho súdu mohli člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti.

Šéfom najvyššieho súdu môže byť len jeho vlastný sudca. Úspešného kandidáta následne posunie rada prezidentke Zuzane Čaputovej. Po legislatívnej zmene bude novinkou verejné hlasovanie členov súdnej rady.