Domáce Politika Spoločnosť Top

Kalavskej práca zrejme nevyjde na zmar. Vyzerá to tak, že sa o ňu strany ešte aj pobijú

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Sklamanie, ktorým si včera prešla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), vyvrcholilo až do ponúknutia jej funkcie. Rozčarovanie neskrývala po tom, čo bola jej reforma zdravotníctva stiahnutá z rokovania parlamentu. Poslanci tak nemali možnosť sa oficiálne vyjadriť k reforme zdravotníctva. A ako sa zdá, väčšine sa Kalavskej návrh pozdáva. Teraz len dúfa, že po parlamentných voľbách sa niekto chopí šance zmeniť súčasné pomery v slovenskom zdravotníctve.

 

Šéfka rezortu zdravotníctva pracovala na reforme niekoľko rokov, ešte ako štátna tajomníčka. Od začiatku ju však sprevádzali výhrady, kritika a mizerná podpora strany, ktorá ju do funkcie nominovala. Najskôr mal problém so zmenou slovenského zdravotníctva predseda strany Smer-SD Robert Fico. Dožadoval sa presadenia reformy formou ústavného zákona. Ministerka sa mu spočiatku snažila vyhovieť, avšak dostala desiatky pripomienok k tomuto kroku. Rozhodla sa tak pretlačiť stratifikáciu ako obyčajný zákon.

Neskôr na scénu prišiel predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorému sa nepáčil nejednotný názor na tému stratifikácie v strane Smer-SD. Šarvátky okolo nej stopol premiér Peter Pellegrini, ktorý dal Kalavskej mesiac na to, aby získala politickú podporu. Tá následne obiehala všetky politické strany a prácne im vysvetľovala, čo  stratifikácia vlastne je a čo môže docieliť. Nakoniec sa Kalavskej podarilo dostať materiál na rokovanie vlády, ktorá ho zaradila do rokovacieho programu na naliehanie ministerky. Reforma zdravotníctva tak putovala do parlamentu ako vládny návrh, o ktorom mali už rozhodovať poslanci v parlamente.

Kalavská si už v minulosti vypočula ostré slová na adresu jej stratifikácie od Fica a Danka. Zdroj: Glob.sk

Vyvrcholilo to včerajším fiaskom. Sklamanie zo stiahnutia návrhu reformy zdravotníctva ministerka neskrývala a kriticky sa vyjadrila na Ficovu adresu. „Keď ma niekto má za nič a bude ma trištvrte roka cvičiť, je to jedno. Keď niekto ťahá hlasovanie niekoľko týždňov a správa sa neúctivo ku mne, viem s tým žiť. Ale že sa niekto takto správa k národu, je pre mňa smutné,” reagovala Kalavská. Bodkou za celým dňom bolo ponúknutie jej funkcie. Slovo demisia skloňovala ministerka už niekoľkokrát, ale tentoraz sa zdá, že to myslí definitívne. Premiér Pellegrini sa nateraz snaží ministerku udržať na poste stoj čo stoj.

Nádej už stratila

Kalavskej ambíciou bolo presadenie stratifikácie ešte pred parlamentnými voľbami. Tento cieľ sa jej práve včera rosypal ako domček z kariet. „Dnešným dňom reforma stratila nádej počas tejto vlády. Je nevyhnutné robiť niečo s nemocnicami a ambulanciami. Dúfam, že tento materiál si osvojí ďalšia vláda a niečo so zdravotníctvom spravia,“ povedala ministerka Kalavská. Šéfke rezortu zdravotníctva ale neprešiel ani ďalší z jej návrhov. Je ním povinné očkovanie pre škôlkarov. A opäť nezískala ani len podporu všetkých členov Smeru-SD.

Kalavskej neprešiel ďalší z jej návrhov. Nezaočkovaní škôlkari môžu aj naďalej navštevovať predškolské zariadenia. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Kto prevezme žezlo?

S tým, či by si osvojili Kalavskej návrh reformy zdravotníctva, sme sa obrátili na zvyšné politické strany. Ako sa ukázalo, tie zväčša so stratifikáciou nemajú problém. ,,Stratifikáciu nemocníc berieme ako prioritu do nasledujúceho obdobia. Vysokošpecializovaná zdravotná starostlivosť a výkony by sa mali vykonávať iba v špecializovaných centrách najskúsenejšími odborníkmi. Jednoznačne by to znamenalo zvýšenie kvality poskytovaných služieb aj bezpečnosti pacientov,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa koaličnej strany Most-Híd Klára Magdeme.

Členka výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS) by odmietnutú reformu zdravotníctva v novom volebnom období presadila. Zmenila by však pár vecí. ,,Pridali by sme časovú garanciu dostupnosti k jednotlivým výkonom a súčasne začali s reformou ambulantnej siete,” povedala pre Glob.sk Cigániková. Z nepresadenia reformy obviňuje Fica a hovorí o sabotáži z jeho strany.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár by si na krk takú veľkú reformu ale nezobral. ,,Zdravotníctvo nemáme prioritne rozpracované. Zaoberáme sa dopravou, pôdohospodárstvom, životným prostredím či sociálnymi vecami. Samozrejme, že vieme, čo by sme z reformy zdravotníctva mohli zobrať, ale určite by sme dali veľký pozor pri stratifikácii, aby sme nerobili len užitočného hlupáka pre Pentu. Náš program je zameraný na pomoc ľuďom, nie na pomoc finančným skupinám,” vyjadril sa pre Glob.sk Kollár.

Poslanci o stratifikácii nemali možnosť hlasovať. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Mimoparlamentné strany idú do toho

Téma reformy zdravotníctva by nebola ľahostajná ani pre aktuálne mimoparlamentné strany. “Myšlienku stratifikácie nemocníc koalícia PS/SPOLU podporuje a bude povinnosťou každej slušnej vlády, ktorej záleží na zdraví občanov, túto otázku znovu otvoriť,” ozrejmila hovorkyňa koalície strán Silvia Hudáčková.

Chopiť sa šance a zmeniť pomery v slovenskom zdravotníctve plánuje aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Majú však výhrady k pôvodnému variantu reformy. ,,Stratifikácia nerieši niektoré oblasti, najmä oblasť podpory zdravia, ambulantnú zdravotnú starostlivosť, najmä primárnu zdravotnú starostlivosť, reformou ktorých vieme zachrániť viac stratených životov a vieme ovplyvniť aj predĺženie dĺžky života v zdraví, ktoré reformou nemocníc neovplyvníme, resp. ovplyvníme len čiastočne,” vysvetlil Ján Hencel (KDH). Po vykonaní zmien by však reformu zaviedli do praxe.

Stratifikácia nemocníc má trvať 10 rokov a mala by začať platiť od 1. januára 2020. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
* Redakcia Glob.sk oslovila aj strany Smer-SD, SNS, OĽaNO a Za ľudí. Do uzávierky však neodpovedali.

Mohlo by vás zaujímať