Kauzy Domáce

O sudkyniach z Kočnerovho mobilu má Najvyšší súd SR rozhodovať už vo štvrtok

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najvyšší súd SR (NS SR) bude rozhodovať o obvinenej bývalej sudkyni Okresného súdu Bratislava I Miriam R., podnikateľovi Ladislavovi M. a sudkyni Okresného súdu Bratislava V Zuzane M. vo štvrtok (19. 3.) na svojom verejnom zasadnutí.

 

“Verejné zasadnutie vo vzťahu k obvineným, ktorých Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica nezobral do väzby – Zuzane M., Miriam R. a Ladislavovi M., bude vykonané 19. marca o 14.00 hodine. Čo sa týka ostatných obvinených, o tých bude senát NS SR rozhodovať na neverejnom zasadnutí, ktorého termín zatiaľ nie je určený. Predsedom senátu bude Martin Bargel, ktorý bude aj sudcom spravodajcom,” informovala v utorok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, ide do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia – bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika J., Denisa C., Eugen P. a Richard M. Rozhodol o tom v sobotu (14. 3.) sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica. Do väzby odviedli Moniku J. z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) takisto požadoval, neuznal. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Rovnako ju podala aj Monika J.

Sudcovia Eugen P. a Richard M. sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy C. uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Do väzby išiel aj advokát Miroslav M.

V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR vo štvrtok (12. 3.) dal súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) zadržala polícia. Polícia ich zadržala v súvislosti so správami, ktoré našla v telefóne podnikateľa Mariana K.