Zahraničné Top

Obama predpovedá zrušenie embarga voči Kube za svojho nástupcu

WASHINGTON – Americký prezident Barack Obama sa domnieva, že Kongres USA zruší embargo voči Kube za jeho nástupu na poste šéfa Bieleho domu, či už ním bude republikán alebo demokrat. Uviedol to v rozhovore pre televíziu CNN en Espaňol, odvysielanom v pondelok.

Obama, ktorý o týždeň odcestuje na historickú návštevu Kuby, konštatoval, že v súčasnosti neexistuje medzi kongresmanmi dostatočná podpora na zrušenie niekoľko desaťročí uplatňovaného embarga, avšak názory v oboch politických stranách sa posúvajú týmto smerom.

“Predpokladám, že niekedy za vlády najbližšieho prezidenta, či už to bude demokrat alebo republikán, bude toto embargo skutočne zrušené,” uviedol Obama v interview pre stanicu vysielajúcu v španielčine. Rozhovor poskytol minulý týždeň, informovala agentúra Reuters.

“Má pre nás zmysel predávať na Kubu, obchodovať s Kubou, ukazovať naše obchodné praktiky, ako zaobchádzame s pracovníkmi a ako pristupujeme k otázkam ľudských práv, to pomôže dosiahnuť také zmeny, aké sú potrebné,” vyhlásil Obama, ktorý z funkcie odchádza v januári budúceho roka.