Zahraničné Top

Obama vyzval na zintenzívnenie boja proti militantom z aš-Šabábu

ADDIS ABEBA – Americký prezident Barack Obama dnes počas návštevy Etiópie vyzval na zintenzívnenie boja proti somálskej militantnej skupine aš-Šabáb, ktorá podľa neho predstavuje hrozbu pre celý východoafrický región. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéf Bieleho domu sa v Addis Abebe stretol s etiópskym premiérom Hailemariamom Desalegnom, s ktorým rokoval o boji proti terorizmu, ale neobišiel ani citlivú problematiku porušovania ľudských práv v tomto africkom štáte.

Obama na spoločnej tlačovej konferencii s etiópskym lídrom odsúdil nedeľný bombový útok aš-Šabábu v somálskej metropole Mogadišo, pri ktorom zahynulo 15 ľudí vrátane kenského diplomata, strážcu čínskej ambasády a troch novinárov.

Ocenil pritom úsilie krajín regiónu v boji proti somálskym militantom. Nedeľňajší útok však podľa Obamu dokazuje, že je v tomto smere potrebné urobiť viac.

Etiópsky premiér sa dnes americkým prezidentom dohodol na vystupňovaní operácií voči terorizmu a na posilnení spolupráce v oblasti výmeny spravodajských informácií.

Desalegn pripustil, že medzi ním a Obamom existujú “drobné rozdiely” v prístupe k tempu demokratizácie v Etiópii. Podľa Obamu by Etiópii prospelo, ak by zaviedla väčšiu slobodu tlače a viac tolerovala opozíciu.

Obamova cesta do Etiópie vyvolala kritiku zo strany ľudskoprávnych organizácií, ktoré obviňujú tamojší autoritársky režim z tvrdých represií voči novinárom a opozícii. Táto východoafrická krajina je však dôležitým regionálnym partnerom USA v boji proti terorizmu.