Obchody hlásia núdzový stav. Zamestnanci nestíhajú dokladať tovar, ľudia sú nervózni

BRATISLAVA – Panika nám v týchto turbulentných časoch nepomôže. Napriek tomu podnikáme kroky, ktoré sú občas až za hranicami. Nakupujeme potraviny do zásob, aj keď vláda avizuje, že všetkého je dostatok. Strach z toho, že nič nebude, núti ľudí kupovať enormné množstvo potravín. To spôsobuje, že obchodné reťazce nestíhajú, pretože zamestnanci nezvládajú dokladať tovar. Preto urýchlene žiadajú o pomoc.

 

Obchodné reťazce nezvládajú nával ľudí a už vôbec nie dokladať zásoby. Regály zívajú prázdnotou a ľudia začínajú byť čoraz viac nervózni. A to práve v tomto období neprospieva. Preto sa niektoré obchody rozhodli požiadať o pomoc. Dočasne prijímajú ľudí, aby dokázali zvládnuť obrovský nápor. ,,Pomôžte nám zabezpečiť jedlo pre všetkých. Prijímame dočasných kolegov: pokladníkov, dokladačov v obchode či vodičov,’‘ vyhlásilo Tesco. Prihlásiť sa môžete priamo v obchodoch alebo na ich internetovej stránke. Výzvu zverejnili aj na sociálnej sieti, kde sa ľudia ihneď so záujmom ozývali.

V tomto turbulentnom období nezvláda nával zákazníkov ani Lidl. Vyzýva ľudí, ktorí hľadajú dočasnú brigádu, aby sa prihlásili a pomohli v obchodoch. S výzvou #pomozmesinavzajom apeluje na všetkých, ktorým dočasná situácia neumožňuje venovať sa svojej práci. ,,Ak hľadáte dočasnú brigádu alebo chcete odporučiť brigádu svojmu známemu, prihláste sa alebo prosím zazdieľajte túto výzvu ďalej. Veríme, že spoločne dokážeme zásobovať celé Slovensko,’’ napísal reťazec na sociálnej sieti.

 

Reťazce hľadajú dočasných brigádnikov. Zdroj: pixabay.com

Potravín je dostatok

Už len týmito výzvami je zrejmé, že Slováci nakupujú ako zmyslov zbavení. Mnohí sa sťažujú, že regály sú prázdne. No problém nie je v tom, že by bol tovar nedostupný. ,,Chceme ubezpečiť zákazníkov, že v takýchto prípadoch ide len o krátkodobý výpadok produktov súvisiaci s časom potrebným na doplnenie tovaru (priebežná objednávka od výrobcu, hľadanie alternatívnych dodávateľov, dodanie, doloženie tovaru na pult),’’ vysvetľuje Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO). Tá združuje sedem zahraničných reťazcov – BILLA, KAUFLAND, LIDL, TESCO, METRO, dm drogerie markt a TERNO.

Samotná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná avizuje, že potraviny sú. ,,Potravín je dostatok. Nie je žiadny dôvod na paniku a vytváranie nadmerných zásob potravín, surovín na ich výrobu. Dostatok potravín je na skladoch aj v maloobchode,’’ vyhlásila Matečná.

 

Aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná upozorňuje, že potravín je dostatok. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

Zodpovední zákazníci

Reťazce rovnako apelujú na zákazníkov, aby nakupovali len to, čo reálne potrebujú a nepodľahli davovej psychóze. ,,V prvom rade je dôležité zachovať pokoj a rozvahu,’’ doplnil pre Glob.sk predseda aliancie Martin Krajčovič.

Keďže menšie obchodíky by veľký nápor zákazníkov nezvládli, rozhodli sa pre striktnejšie opatrenia. Mnohé vyvesili v predajni oznam: ,,Vstup do predajne je povolený len po štyroch zákazníkoch.” Iné zase zakázali vstup bez ochranného rúška.

 

Do niektorých obchodov sa bez rúška nedostanete. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Osobná karanténa

Veľký záujem je aj o online nákupy, kde takisto museli reťazce prijať obmedzenia. Ľudia si totiž chceli robiť zásoby a objednávali potraviny vo veľkých množstvách. Tomu musel dať napríklad reťazec Tesco stopku. Vysvetľujú to tým, že chcú, aby sa základné potraviny dostali k čo najväčšiemu množstvu zákazníkov. ,,Aby boli základné potraviny dostupné pokiaľ možno pre všetkých, obmedzili sme maximálny počet kusov produktov, ktoré si môže zákazník v určitých kategóriách kúpiť. Tieto maximálne počty zakúpených produktov nájdete pri danom produkte,’‘ informuje Tesco. 

Dodáva, že potravín majú dostatok. V prípade tovaru, ktorý nemajú na sklade, doručia zákazníkovi alternatívu. Ak sa rozhodnete objednať si potraviny domov, musíte dbať na sprísnené opatrenia. Z dôvodu veľkého záujmu je dobré si objednať tovar s väčším predstihom, platiť môžete iba kartou vopred. Ak ste náhodou v osobnej karanténe, treba to spoločnosti oznámiť.

Keďže je záujem o online nakupovanie veľký, spoločnosť aj v tomto prípade hľadá posily. ,,V niektorých lokalitách je najbližší možný termín dovozu až o dva, tri týždne. Situáciu aktuálne riešime a snažíme sa posilniť počet našich kolegov, ktorí pripravujú a rozvážajú vaše nákupy tak, aby sme mohli naše kapacity rozvozu navýšiť,’‘ zdôraznilo Tesco.

 

Tesco muselo sprísniť online nákupy. Zdroj: tesco.sk

Mohlo by vás zaujímať:

 

Viac o téme: brigádnik, dovoz, karanténa, koronavírus, množstvo, obchod, obchodný reťazec, objednávka, obmedzenia, ochranné rúška, online nákup, opatrenia, pokoj, potraviny, produkt, regál, výzva, zákazník, zamestnanie, zásoby

Súvisiace články