Regióny Poprad Spišská Nová Ves

Obec Hrabušice dostane od štátu peniaze. Pre požiar vlani čelila mimoriadnej situácii

Obec Hrabušice. Zdroj: wikipedia

POPRAD – Vláda preplatí obci Hrabušice v Spišskonovoveskom okrese časť výdavkov spojených s mimoriadnou situáciou, ktorá tam vznikla koncom minulého roka po požiari obydlí troch rodín. O strechu nad hlavou vtedy prišlo 19 obyvateľov.

 

Podľa starostky obce Jany Skokanovej išlo na riešenie danej situácie 22-tisíc eur. „Z toho nám sumou 15-tisíc eur prispel Košický samosprávny kraj. Najvyššiu položku predstavovala kúpa unimobuniek s pieckami,“ povedala pre agentúru SITA. Obec dostane od vlády viac ako 5 800 eur.

Požiar vypukol v lokalite Weingrub vlani 1. decembra. Aj napriek zásahu hasičov Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Spišská Nová Ves a dobrovoľných hasičov tam podľa starostky zhoreli tri rómske chatrče do tla. Na základe tejto situácie vyhlásila obec ešte v rovnaký deň mimoriadnu situáciu a obyvateľov zhorených obydlí presťahovali na faru. „Do 20. decembra sa nám podarilo zakúpiť tri unimobunky s certifikovanými komínmi na suché palivo,“ vysvetlila Skokanová. Obec ich kúpila za zníženú cenu od stavebnej firmy, umiestnila ich na obecnom pozemku. „Takýmto spôsobom nám ostali aj financie na pece či komíny, ktoré každá unimobunka musí mať. Zvyšné peniaze išli na zabezpečenie stravy, nocľah a nákup nových matracov,“ dodala starostka Hrabušíc. Do kontajnerových obydlí rodiny presťahovali 21. decembra.

Vláda SR vyčlenila v stredu 25. septembra pre úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnych situácií na území 19 okresov na Slovensku viac ako 1,7 milióna eur. Materiál predložilo Ministerstvo vnútra SR, pričom financie budú uvoľnené z kapitoly všeobecnej pokladničnej správy.