Domáce Politika Kauzy Parlamentné voľby Top

Objavilo sa dalšie video s Kiskom. Exprezident hovorí o “svojej blbosti”

BRATISLAVA – Na internete koluje tretie video týkajúce sa exprezidenta a šéfa strany Za ľudí Andreja Kisku. Podobne, ako na nahrávke zverejnenej pred pár dňami, aj tu je zachytený sám Kiska v spoločnosti bývalého obchodného partnera Michala Šuligu. Dvojica na záberoch podpisuje dokumenty a hovorí o pozemkoch, ako aj o peniazoch pre Júliusa Sirockého. Práve od neho v minulosti kúpil Kiska pozemok v katastri obce Veľký Slavkov, ktorý ho neskôr dostal pred súd.

 

Ide už v poradí o tretie video, ktoré sa týka Andreja Kisku a údajných machinácií s pozemkami pod Tatrami. Rovnako ako predošlé, aj toto uverejnil anonym na internete a rozposlal do viacerých médií. Stretnutie Kisku a Šuligu sa tentokrát odohráva v súkromných priestoroch, zrejme v kancelárii a nie je zrejmé, že by v miestnosti bol okrem nich dvoch ešte niekto ďalší.

Ťahajúci sa pozemkový spor

Dvojica sa v rozhovore venuje peniazom, ktoré by mal Július Sirocký vrátiť Andrejovi Kiskovi. Od Sirockého Kiska v minulosti kúpil pozemok v katastri obce Veľký Slavkov, ktorý predtým patril zubárovi Jánovi Francovi. Obchod dohadoval Šuliga, ktorý Kiskovi v rovnakom čase tiež predával pozemok, avšak iný. Problém nastal, keď sa zubár Franc po rokoch obrátil na súd s tým, že o pozemok bol obratý podvodne a súd mu dal zapravdu. Stalo sa tak v čase, kedy už bol Kiska prezidentom. Ten však to, že by kupoval vedome kradnutý pozemok od začiatku popieral a cítil sa byť vo veci tiež poškodený. Po prehratom súde preto začal od Sirockého vymáhať peniaze, ktoré mu kedysi za pozemok zaplatil. „Od pána Sirockého, od ktorého som kúpil pozemok, som v mimosúdnej dohode žiadal, aby mi dvetisíc vrátil. Šuliga ich chcel vylákať, lebo vedel, že Sirocký peniaze nemá,” vysvetľoval ešte počas týždňa Kiska.

Politická reputácia

V najnovšom videu je počuť, ako Kiska navrhuje, aby mu Sirocký oficiálne oznámil, že nemá peniaze a on, teda Kiska, ich od neho preto nebude požadovať hneď. Nie je však jasné, prečo je bývalý prezident voči Sirockému vo videu taký “ústretový”, keď predtým chcel, aby mu peniaze vrátil. “Ja som prišiel o obrovskú časť mojej politickej reputácie. Lebo vieš, tým daniam ľudia nerozumejú, ale pocit, že ja som niekomu ukradol pozemok, to si vedia…” hovorí na nahrávke okrem iného Kiska.

Dve videá aj výpoveď na NAKA

Prvé anonymné video týkajúce sa bývalého prezidenta bolo zverejnené vo štvrtok 13. februára. Išlo o videozáznam rozhovoru medzi Milanom Reichelom a Michalom Šuligom. Dvojica sa na ňom rozpráva o Kiskovi, pričom z neho vyplýva, že exprezident o problémoch s pozemkami vo Veľkom Slavkove mal vedieť. Tiež v ňom spomínajú čierne peniaze, ktoré mal mať Kiska záujem investovať.

Kiska na toto video reagoval tvrdením, že je zinscenované a stojí za ním človek v pozadí Smeru-SD. Vo veci tiež podal trestné oznámenie za krivé obvinenie.

Pár dní na to bolo však rovnakým spôsobom zverejnené druhé video. Tentokrát so samotným exprezidentom. Zachytáva jeho strtenutie v popradskej kaviarni v decembri minulého roka. Podľa Kisku na ňom mal byť prítomný on, Šuliga a Šuligova dcéra. Tú na nahrávke však nepočuť ani nevidieť. Aj v tomto prípade boli témou ich rozhovoru pozemky ako aj suma 2 000 eur pre “Jula.” Kiska po jeho zverejnení zopakoval to, čo tvrdil pri  prvom videu – že za ním stojí Smer-SD. Tentoraz spomenul poslanca strany, jeho meno však konkretizovať nechcel. Plánoval ho však povedať polícii. Tiež uviedol, že video je podľa neho zostrihané. V piatok následne z vlastnej iniciatívy prišiel vo veci vypovedať na NAKA.

Kiskova “blbosť” 

Kiska vo svojej reakcii na posledné, tretie video rovnako tvrdí, že je zostrihané. “Presne vidieť, kto sa ma snažil do čoho namočiť, a ako som to odmietol. Áno, moja blbosť je, že som sa s tým človekom vôbec stretol a rozprával,” uviedol Kiska. Za videami stále vidí prácu strany Smer-SD. “Ak mal Smer záujem ma zdiskreditovať, ako pred prezidentskými voľbami v roku 2014, touto sériu trápnych videí sa im to znova nepodarilo,” dodal.

* Video pochádza zo sociálnej siete YouTube

Mohlo by vás zaujímať: