Spoločnosť Zahraničné

Obnovil sa súdny proces v prípade zostrelenia lietadla nad Ukrajinou

Obnovil sa súdny proces v prípade zostrelenia lietadla nad Ukrajinou - Zdroj: TASR/AP/Robin van Lonkhuijsen

AMSTERDAM – Obhajcovia v súdnom procese týkajúcom sa zostrelenia letu MH17 spoločnosti Malaysia Airlines v roku 2014 nad východnou Ukrajinou v pondelok na obnovení pojednávaní v Holandsku vyhlásili, že potrebujú viac času na prípravu. Proces bol pozastavený pre prísne obmedzenia pohybu z dôvodu šírenia nového koronavírusu, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Proces teda pokračoval v prísne stráženej sieni v blízkosti amsterdamského letiska Schiphol. Päť sudcov sedelo medzi sklenenými zástenami a právnici aj rodinní príslušníci obetí boli rozsadení v súlade s opatreniami spoločenského odstupu. V súdnej sieni mohlo byť naraz maximálne 30 ľudí. Štyroch obžalovaných začali súdiť v marci po takmer šiestich rokoch vyšetrovania, ktoré uskutočnil tím medzinárodných vyšetrovateľov z Holandska, Belgicka, Austrálie, Ukrajiny a Malajzie.

Vyšetrovatelia tvrdia, že raketový systém BUK, použitý na zostrelenie malajzijského boeingu, pochádzal z ruskej vojenskej základne nachádzajúcej sa hneď za hranicou Ukrajiny a že proruské separatistické sily na východe Ukrajiny boli pred útokom na lietadlo zo 17. júla 2014 v častom kontakte sa s predstaviteľmi vlády v Moskve. Holandsko pripísalo zodpovednosť za zostrelenie dopravného lietadla Rusku, ale Kremeľ stále svoj podiel na tom popiera.

Všetci obžalovaní sú na úteku

Obžalovanými sú traja Rusi Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Igor Girkin a Ukrajinec Leonid Charčenko – všetci sú na úteku. Pulatov si ako jediný z nich vytvoril tím obhajcov, ostatných súdia v neprítomnosti. Obhajkyňa Sabine ten Doesschateová uviedla, že opatrenia proti ochoreniu COVID-19, vrátane zatvorenia ruských hraníc, výrazne nepriaznivo ovplyvnili celý prípad a jej kontakt s klientom bol preto iba povrchný. “Je absolútne nemožné diskutovať o takom rozsiahlom a zložitom trestnom prípade cez telefón a prostredníctvom tlmočníka,” uviedla obhajkyňa.

Let MH17 smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru, keď ho nad východnou Ukrajinou zostrelila raketa vypálená z územia obsadeného promoskovskými povstalcami, ktorí viedli boje proti ukrajinskej armáde. Zahynulo všetkých 298 ľudí na palube lietadla, väčšinu obetí tvorili Holanďania. “Časti rakety BUK boli nájdené v troskách a v telách (členov) posádky a pasažierov,” uviedla prokuratúra.

Všetci podozriví zastávali v roku 2014 vysoké funkcie v proruských milíciách na východe Ukrajiny, uviedla prokuratúra. Obžalovaní čelia predbežným obvineniam z vrážd a zo zapríčinenia pádu lietadla. Prokuratúra spresnila, že štvorica mužov pomohla zaobstarať ruský raketový systém použitý pri zostrelení civilného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, pričom boli zabití všetci ľudia na palube. Prokuratúra podľa očakávania poskytne aktualizované závery vyšetrovania a aj vyhlásenie.