Zahraničné Politika Top

Obrovská hanba pre Trumpa. Spravodajské služby mu už radšej zatajujú informácie

Prezident Donald Trump často kritizuje médiá. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – S nedávnym príspevkom na sociálnej sieti Twitter sa americký prezident Donald Trump postaral opäť o poriadny rozruch. Prestížny denník New York Times obvinil z velezrady. Dôvod? Plátok informoval o amerických kybernetických útokoch proti Rusku. Najpikantnejšiu časť článku však Trump nekomentoval.

 

Šéf Bieleho domu Donald Trump ostro zaútočil na New York Times kvôli článku o amerických kybernetických útokoch proti Rusku. V noci na nedeľu ho na Twitteri obvinil z “virtuálneho aktu velezrady”. Noviny predtým informovali, že USA začali s “digitálnymi útokmi v ruskej sieti ako varovanie prezidentovi Vladimirovi Putinovi”. 

Citujúc nemenovaných vládnych úradníkov sa v správe hovorí, že americká vláda tak demonštruje agresívne nasadenie kybernetických nástrojov. Reaguje tak tiež na informácie o ruských dezinformačných kampaniach a hackerských útokoch.

Trump hovorí o zbabelcoch

“Upadajúci New York Times práve prišiel s príbehom o tom, že Spojené štáty výrazne posilnili kybernetické útoky proti Rusku,” napísal Trump v reakcii na Twitteri. “Toto je virtuálny akt velezrady voľakedy veľkého denníka, ktorý zúfalo hľadá zaujímavý príbeh…”

“Korumpované médiá” robia alebo píšu “čokoľvek bez toho, aby premýšľali nad dôsledkami”,  napísal nahnevaný šéf Bieleho domu. “Toto sú skutoční zbabelci a nepochybne aj nepriatelia národa!”

Tajné služby držia Trumpa bokom

Nahnevaný Trump ale v príspevkoch vôbec nespomenul inú a pikantnejšiu časť článku. New York Times totiž informoval aj o tom, že americká armáda a spravodajské služby sa zdráhajú informovať Trumpa o detailoch svojich plánov. Majú obavy, že by mohol na poslednú chvíľu vydať rozkaz na prekazenie ich úmyslov, alebo – čo je ešte horšie – mohol by Rusko o útokoch informovať. V roku 2017 Trump vyzradil ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi plány na tajnú operáciu v Sýrii a spravodajské služby odvtedy prezidentovi nedôverujú.

Šéf Bieleho domu viackrát ukázal svoju neobvyklú ochotu vyjsť Moskve v ústrety. Napríklad na tlačovej konferencii v Helsinkách v roku 2018 v prítomnosti Vladimira Putina vyjadril pochybnosti nad informáciami tajných služieb o zasahovaní Ruska do prezidentských volieb v roku 2016. Postavil sa tak na stranu šéfa Kremľa.

Či Trump vedel o plánovaných kybernetických útokoch, nie je jasné. Jeden zo zákonov, ktorý sám podpísal, povoľuje ministerstvu obrany vykonávať podobné útoky bez toho, aby o nich informovalo prezidenta.

Denník sa bráni

Prezident USA pravidelne útočí na médiá a novinárov. Nazýva ich klamármi a “nepriateľmi ľudu” najmä za správy, ktoré sú kritické k práci jeho administratívy. New York Times sa bráni a poukázal na časť článku, kde hovorí o tom, že ho zverejnil až po odobrení bezpečnostnou radou, ktorá je priamo podriadená Bielemu domu.

Galéria
Podľa New York Times sa spravodajské služby zdráhajú poskytovať podrobné informácie o svojich operáciách. Zdroj: SITA/AP
Pellegrini na návšteve v Bielom dome. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Trump nazval novinárov “nepriateľmi národa”. Zdroj: SITA/AP
Trump sa v minulosti spochybnil informácie tajných sližieb. Zdroj: SITA/AP
Trump vyzradil Rusku informácie o tajnej operácii v Sýrii. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next