Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

OBROVSKÁ STRATA pre Slovensko: Zomrel emeritný ARCIBISKUP

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Veriacich a cirkev dnes zasiahla smutná správa. Zomrel emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč vo veku 89 rokov. Informuje o tom TV Markíza, ktorej to potvrdili tri zdroje.


Arcibiskup sa narodil sa 2. marca 1934 v obci Ohradzany v okrese Humenné. Už v útlom veku sa chcel stať kňazom. Po maturite študoval v Bratislave, kde 25. júna 1961 prijal z rúk biskupa Ambróza Lazíka kňazskú vysviacku. “V rokoch 1961 – 1963 pôsobil ako kaplán v Zborove. Po absolvovaní dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil od roku 1964 do 1975 ako archivár na Biskupskom úrade v Košiciach,” uvádza Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) na svojej webovej stránke.

Napokon absolvoval štúdium teológie v Bratislave, v čase tvrdej totality. Kňazskú vysviacku mal v roku 1961. Pastorácii sa musel venovať aj v tajnosti. Nasledujúce dva roky strávil vo vojenskej službe v Česku. Neskôr dvadsať rokov pôsobil ako notár na biskupskom úrade v Košiciach.

Za komunistov ho prenasledovali

Po tom, čo kritizoval obmedzenia režimu v súvislosti so vzťahom k cirkvi, ho na sedem rokov zbavili kňazskej služby. Rozhodol sa pre prácu v Štátnych lesoch a pracoval aj ako vodič električky v košickom Dopravnom podniku. Počas toho sa naďalej tajne venoval pastorácii.

V roku 1983 opäť získal súhlas štátu a do pastorácie sa vrátil oficiálne. Vrátil sa k štúdiu. To mu pomohlo pri správe košickej arcidiecézy, ktorú mu pápež Ján Pavol II. zveril v roku 1995.

Biskupskú vysviacku mal v marci 1990 v Košiciach. Za košického arcibiskupa-metropolitu bol vymenovaný o päť rokov neskôr. “Pálium mu odovzdal dnes už svätý Ján Pavol II.”, dodáva TK KBS. Tkáč bol emeritným biskupom od roku 2010.

Zomrel košický arcibiskup Alojz Tkáč