Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

OBROVSKÁ STRATA Zomrel zakladateľ ZNÁMEJ nadácie: Smútia aj mnohé osobnosti

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Po ťažkom boji s chorobou vo veku 56 rokov zomrel zakladateľ a správca Nadácie Kvapka Nádeje Štefan Bernát. Život venoval charite, kolegovia naňho spomínajú ako na dobráka od kosti. Smútia za ním aj známe tváre šoubiznisu, s ktorými spolupracoval na charitatívnych projektoch. 

 

Smutnú správu oznámila nadácia Kvapka Nádeje na sociálnej sieti: „S obrovským zármutkom a nesmiernou bolesťou v srdci oznamujeme, že svoj dlhý a ťažký boj so zákernou chorobou prehral zakladateľ a správca Nadácie Kvapka Nádeje, ale hlavne najväčší slovenský dobrák od kosti, náš drahý priateľ Štefan Bernát“.

Bývalí kolegovia naňho spomínajú, ako na človeka s ľudským prístupom, plného nezištnej pomoci, lásky a ochoty. „Svoj život nezištne zasvätil filantropii, charite a pomocí detským onkologickým pacientom. Jeho stopa zostane v srdciach jeho rodiny, priateľov, ale aj v charitatívnych projektoch celoslovenského významu navždy nezmazateľná. Pišta odpočívaj v pokoji, odišiel si skoro a budeš nám veľmi chýbať!“, uviedla nadácia.

Nadácia Kvapka Nádeje bola na Slovensku založená Vendulou Svobodovou – Pizingerovou, v roku 2010, s cieľom trvale a kontinuálne podporovať liečebné, školské, kultúrne a sociálne potreby chorých detí a to predovšetkým detí postihnutých nádorovým ochorením na území Slovenskej Republiky, uvádza web stránka nadácie.

Nadácia zrealizovala v  rokoch 2010 – 2019 úspešné verejné zbierky, ktoré umožnili realizáciu verejnoprospešných projektov celospoločenského významu v hodnote takmer 1.900.000,- EUR, ako napr. výstavbu novej Transplantačnej jednotky kostnej drene, rekonštrukciu a modernizáciu Detskej kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo obstaranie nového technického vybavenia pre viaceré onkologické oddelenia a Národný register darcov kostnej drene SR.

Na zakladateľa a správcu nadácie so zármutkom spomínajú aj známe osobnosti, ktoré nadáciu podporovali. „Och, ako mi je smutno. Úžasný človek. Odpočívaj v pokoji a ďakujem za všetko,“ napísal na sociálnej sieti televízny moderátor Ján Žgravčák. Správa o úmrtí zasiahla aj speváka Mira Jaroša: „Zomrel skvelý človek. Bol mi inšpiráciou. Práve on ma naučil nezištne pomáhať, vďaka nemu som sa dozvedel, ako môžem byť aj ja o kvapku lepší, ako nadácie fungujú a tá jeho mi bola vždy srdcu najbližšia. Spolu sme robili na kampani Dobrák od kosti, na Noci nádejí, na jeho popud som napísal aj pesničku, ktorá iným dodnes dáva nádej. Štefan, budeš mi chýbať. Ďakujem Ti za všetko. Za Tvoje rady, pomoc, nových, skvelých ľudí, ktorých si mi priniesol do života. Tvoj odkaz budem naďalej v sebe nosiť a šíriť ho ďalej.“