Regióny Turčianske Teplice

OBROVSKÁ TRAGÉDIA V letnom tábore v Turčeku zomrelo dieťa

Ilustračné foto. Zdroj: FB / Polícia SR - Žilinský kraj

TURČEK – Letný detský stanový tábor v obci Turček v okrese Turčianske Teplice zničila v noci z pondelka (16. 8.) na utorok veterná smršť. V tom čase sa v ňom nachádzalo 104 detí, sedem z nich utrpelo zranenia, šesťročný chlapec prišiel o život. Podľa prvotných informácií mal zahynúť po zásahu bleskom, to sa však nepotvrdilo. Privaliť ho mala konštrukcia stanu. Vecou sa zaoberá polícia.

 

K udalosti došlo v utorok krátko po polnoci. Hasiči informovali, že následkom búrky došlo k poškodeniu a vyvráteniu šiestich stanov s deťmi. Na miesto tragédie smerovali všetky záchranné zložky a tím posttraumatickej intervenčnej starostlivosti.

Hasiči na mieste zabezpečili evakuáciu osôb do neďalekého kláštora kapucínov. Ten sa nachádzal od tábora približne 1,5 kilometra. Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslava Kapusniaka evakuácia detí trvala približne dve a pol hodiny. Deti z tábora dopoludnia odovzdávali rodičom.

Nemocnice v Martine a Žiari nad Hronom potvrdili, že zdravotný stav štyroch zranených detí zo stanového tábora je stabilizovaný. Piate je mimo ohrozenia života. Ďalšie dve deti po ošetrení na urgentnom príjme banskobystrickej detskej nemocnice pustili do domáceho liečenia.

Následky veternej kalamity v súčasnosti odstraňujú. Hasiči ráno pokračovali s prácami v podobe zabezpečení osobných vecí a materiálu detí a osôb, ktoré boli v tábore. Žilinský krajský riaditeľ hasičov vyčíslil, že na mieste zasahovalo 25 príslušníkov hasičského zboru s 11 kusmi techniky vrátane evakuačných autobusov záchrannej brigády v Žiline a centra v Lešti.

V tábore v súvislosti s nočnou tragédiou ukončili tohtoročnú sezónu. Poďakovali sa záchranárom, hasičom a policajtom aj všetkým ostatným za ich prístup a ochotu pomôcť. Pozostalej rodine a priateľom vyjadrili hlbokú sústrasť. Ku kondolenciám sa pripojili aj všetci traja najvyšší ústavní činitelia – prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger.