Zahraničné Spoločnosť Top

Obrovská vesmírna zrážka. Vedci vypočítali, kedy Mliečna cesta splynula s inou galaxiou

BIRMINGHAM – Astronómom sa podarilo vyrátať, kedy sa Mliečna cesta zrazila s galaxiou Gaia-Enceladus. Vedci to určili na základe hviezdneho “svedka”.

 

Mliečna cesta počas svojej existencie (13,6 miliárd rokov) pohltila niekoľko galaxií. Medzinárodný vedecký tím teraz s pomocou jedinej hviezdy určil čas, kedy malo dojsť k najväčšej kolízii. Ako vedci uvádzajú v časopise Nature Astronomy, splynutie s trpasličou galaxiou Gaia-Enceladus sa odohralo približne pred jedenástimi miliardami rokov.

Kolízie galaxií nie sú ničím neobvyklým, astronómovia takéto udalosti pozorujú pomerne často. Mliečna cesta nerástla len vznikom nových hviezd, ale aj zlúčením s inými galaxiami. Vedci hľadajú stopy, ktoré tieto kolízie v Mliečnej ceste zanechali.

Pozorovanie starej hviezdy

Už v roku 2018 holandská astronómka Amina Helmiová uviedla, že Mliečna cesta vo svojej mladosti splynula s pomerne veľkou trpasličou galaxiou Gaia-Enceladus. Dalo sa to demonštrovať na základe analýzy chemických stôp na tisícoch hviezd v tzv. halo oblasti – guľovitej oblasti, ktorá vyčnieva zhora a zdola galaktického disku. Vtedy sa vedci domnievali, že ku kolízii došlo asi pred desiatimi miliardami rokov.

Bill Chaplin z univerzity v Birminghame a jeho kolegovia teraz využili údaje z teleskopu NASA – Tess – a európskeho teleskopu Gaia na presnejšie určenie času kolízie oboch galaxií. Skúmali kvôli tomu konkrétnu svetlú hviezdu nazvanú Ny Indi z oblasti halo. Je to veľmi stará hviezda, ktorej obežná dráha okolo jadra Mliečnej cesty sa splynutím týchto dvoch galaxií zmenila. Hviezda teda už musela existovať, keď bola jej dráha ovplyvnená zrážkou, povedali vedci z Chaplinovho tímu.

Vesmírny teleskop Tess pred vypustením do vesmíru. Zdroj: wikipedia

Dôležitá udalosť

“Pomocou astroseizmologických metód, pri ktorých sa skúmajú vibrácie hviezdy, sme mohli určiť jej vek na okolo jedenásť miliárd rokov,” povedal spoluautor štúdie Thomas Kallinger z astrofyzikálneho ústavu Viedenskej univerzity. Z toho vyplýva, že k splynutiu Mliečnej cesty s galaxiou Gaia-Enceladus muselo dôjsť najskôr pred jedenástimi miliardami rokov.

Kolízia bola pre Mliečnu cestu rozhodujúcou udalosťou. Pri nej prijala mnoho materiálu a zmenilo sa aj jej chemické zloženie a dynamika pohybu. “Prostredníctovom tejto analýzy poznáme presnejšie dobu zrážky, čo je dôležité pre výskum vývoja Mliečnej cesty,” povedal Kallinger.

Mohlo by vás zaujímať