Zahraničné Spoločnosť Top

Obrovské víťazstvo Petry Vlhovej. Prvýkrát v kariére vyhrala obrovský slalom

Petra Vlhová vyhrala najťažšiu alpskú disciplínu.- Foto: SITA/Branislav Bibel

SEMMERING – Petra Vlhová excelovala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára a v rakúskom Semmeringu prvým víťazstvom vytvorila nové a rovno definitívne maximum slovenského lyžovania v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne.

 

Na pomery pretekov s výrazným náskokom 45 stotín zdolala nemeckú rutinérku a olympijskú šampiónku ešte z roku 2010 Viktoriu Rebensburgovú, tretia Francúzka Tessa Worleyová, úradujúca majsterka sveta zaostala 6 desatín.

“Všetci v tíme sme šťastní, lebo veľa sme pracovali a vyšlo to. Zároveň ma prekvapilo, že to bolo rovno víťazstvo. Podarilo sa mi spraviť dve dobré kolá, v prvom síce boli nejaké chybičky, ale dalo sa a v tom druhom som išla na plný plyn a jazda mi fakt vyšla. Som šťastná, že sa to podarilo nie tak ďaleko od Bratislavy a pred mnohými fanúšikmi, ktorí ma prišli povzbudiť, za čo im ďakujem,” vyznala sa Vlhová ešte zadýchaná v cieli do prenosových kamier.

Zasnúbené stredisko

Už v roku 2012 sa stal Semmering pre slovenské lyžovanie zasnúbeným strediskom, lebo Veronika Velez-Zuzulová tam vyhrala svoj prvý slalom SP a 17-ročná Vlhová 11. miestom dala o sebe prvýkrát vedieť vo svetovej zjazdárskej elite.

Teraz sa už 23-ročná Slovenka hlasno prejavuje v každej súťaži a jej piatkový výkon sa zaraďuje medzi ozdobné v histórii zjazdárskeho SP. Nielen z hľadiska národnej méty, ale aj spôsobom, akým “rozprášila” enklávu favoritiek.

Domáca matadorka Stephanie Brunnerová zaostala na 4. priečke 64 stotín a ďalšie dve Mikaela Shiffrinová. Medzi druhou a piatou bo rozdiel 21 stotín, medzi Vlhovou a druhou viac ako dvojnásobný. Základom bolo už skvelé prvé kolo, ale v tom druhom Slovenka v sťažených podmienkach na rozbitej trati dosiahla druhý čas a predviedla dve suverénne najvyrovnanejšie jazdy.

Naopak, v druhom kole sa nedokázala s ťažším povrchom ani s tlakom tesných odstupov v dramatickej súťaži stotožniť fenomenálna Američanka Shiffrinová a z prvej pozície dosiahla len desiaty čas.