OBSE odsúdila násilie páchané na protestujúcich v Bielorusku, žiada nové voľby

VIEDEŇ – Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo štvrtok odsúdila tvrdé zásahy bezpečnostných zložiek voči demonštrantom v Bielorusku, ktorí od augusta protestujú proti opätovnému zvoleniu Alexandra Lukašenka za prezidenta. Prezidentské voľby zároveň vo svojej správe označila za „netransparentné, neslobodné a nespravodlivé“ a vyzvala na ich zopakovanie, píše agentúra AFP.

Ide o prvú rozsiahlejšiu nezávislú správu o povolebnej situácii v Bielorusku a pretrvávajúcich protestoch. OBSE v nej tiež konštatuje, že sa jej podarilo „nesporne dokázať“, že v Bielorusku dochádza k „rozsiahlemu a systematickému“ porušovaniu ľudských práv. OBSE ďalej nalieha na bieloruskú vládu, aby „zorganizovala nové spravodlivé prezidentské voľby, založené na medzinárodných štandardoch“.

Vypracovanie správy si vyžiadalo 17 krajín vrátane Británie, Francúzska a USA. Jej záver sa zakladajú na 700 predložených dôkazoch. Spravodajcom OBSE sa však nepodarilo do Bieloruska vycestovať, pretože tamojšia vláda s nimi odmietla spolupracovať.

Viac o téme: Alexander Lukašenko, Bielorusko, demonštranti, násilie, OBSE, odsúdenie

Súvisiace články