Politika Zahraničné

OBSE odsúdila násilie páchané na protestujúcich v Bielorusku, žiada nové voľby

Zdroj: SITA/AP

VIEDEŇ – Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo štvrtok odsúdila tvrdé zásahy bezpečnostných zložiek voči demonštrantom v Bielorusku, ktorí od augusta protestujú proti opätovnému zvoleniu Alexandra Lukašenka za prezidenta. Prezidentské voľby zároveň vo svojej správe označila za “netransparentné, neslobodné a nespravodlivé” a vyzvala na ich zopakovanie, píše agentúra AFP.

Ide o prvú rozsiahlejšiu nezávislú správu o povolebnej situácii v Bielorusku a pretrvávajúcich protestoch. OBSE v nej tiež konštatuje, že sa jej podarilo “nesporne dokázať”, že v Bielorusku dochádza k “rozsiahlemu a systematickému” porušovaniu ľudských práv. OBSE ďalej nalieha na bieloruskú vládu, aby “zorganizovala nové spravodlivé prezidentské voľby, založené na medzinárodných štandardoch”.

Vypracovanie správy si vyžiadalo 17 krajín vrátane Británie, Francúzska a USA. Jej záver sa zakladajú na 700 predložených dôkazoch. Spravodajcom OBSE sa však nepodarilo do Bieloruska vycestovať, pretože tamojšia vláda s nimi odmietla spolupracovať.