Regióny Banská Bystrica

Obvinení z kauzy Dobytkár ostávajú v preventívnej väzbe. Bude rozhodovať Najvyšší súd

BANSKÁ BYSTRICA – Senát Špecializovaného trestného súdu v stredu rozhodol, že obvinení z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti v kauze Dobytkár, podnikatelia Norbert B., Peter K., bývalý výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Ľubomír P. a Milan K. zostávajú v preventívnej väzbe.

 

Rozhodnutie však nie je právoplatné. Obvinení podali sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. „Súd skonštatoval, že naďalej je dôvodne vedené trestné stíhanie, u všetkých trvajú dôvody preventívnej väzby, keďže sú podozriví, že po dlhšiu dobu páchali mimoriadne závažnú trestnú činnosť, z ktorej si zabezpečovali značný zdroj svojich príjmov. Všetci sú stíhaní pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmov z trestnej činnosti, takže hrozí, že by mohli v tejto trestnej činnosti pokračovať, pokiaľ by boli prepustení na slobodu,“ skonštatoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Obžaloba už bola podaná na Špecializovaný súd, preto aj o väzbe rozhodoval senát. Ako Lipšic zdôraznil, preventívny dôvod väzby nijakým spôsobom nezanikol práve pre dĺžku, intenzitu a rozsah trestnej činnosti.

Obvinenia sa týkajú mimoriadne rozsiahlej korupcie na pôde Pôdohospodárskej agentúry. Tieto skutky vykonávali obvinení od roku 2013 do roku 2016 a aj v ďalšom období do roku 2020. Podľa Lipšica na to nadväzovala legalizačná schéma, ktorej cieľom bolo zakryť pôvod týchto peňažných prostriedkov. Rádovo má ísť o miliónové korupčné schémy. Hlavné pojednávanie Špecializovaného súdu zatiaľ nevytýčil, ale ako dodal, ide o väzobnú vec, kde senát musí konať urýchlene. Hoci je to mimoriadne rozsiahly spisový materiál, ktorý má okolo 35 tisíc strán, myslí si, že proces sa začne ešte v tomto roku.