Spoločnosť Zahraničné Top

Obvinenie z vraždy, rozvod, sťažnosti. Čo vieme o policajtovi, ktorý pobúril Ameriku?

Floyda znehybnili na zemi, aj keď už mal nasadené putá. Zdroj. YouTube

MINNEAPOLIS – Brutálny útok Dereka Chauvina na Afroameričana Georgea Floyda, ktorý skončil jeho smrťou, otriasol celým svetom. Po tom, ako mu policajt minulý týždeň tlačil takmer deväť minút kolenom krk k zemi, Floyd zomrel. O päť dní neskôr bol Derek Chauvin zatknutý. Kto je vlastne tento muž?

 

Videozáznamy, ktoré nakrútili na mieste činu očití svedkovia, ukazujú policajtov, ktorí brutálnym spôsobom znehybňujú na zemi Afroameričana Georgea Floyda, aj keď už má na rukách putá.

Štyridsaťročný zamestnanec reštaurácie bol údajne zatknutý pre to, že chcel zaplatiť falošnou 20-dolárovou bankovkou. Jeden z policajtov, Derek Chauvin, si kľakol na jeho krk. Napriek tomu, že Floyd opakovane volal o pomoc, Chauvin tlak nepopustil. Floyd na následky útoku zomrel.

Sprísnenie obvinenia

Chauvin a jeho traja kolegovia boli prepustení z práce. Vyšetrovacie orgány uvalili na Chauvina väzbu a urobili ho priamo zodpovedným za smrť Afroameričana. Obviňujú ho okrem iného z vraždy.

Medzičasom prokuratúra obvinila a zatkla za spoluúčasť aj troch policajtov, ktorí boli zapojení do brutálneho zatýkanie Floyda. Chauvin sa musí teraz zodpovedať za vraždu druhého stupňa, za ktorú hrozí trest až 40 rokov väzenia.

18 rokov policajtom, 18 vnútorných sťažností

Chauvin pracoval na policajnom oddelení v Minneapolise v štáte Minnesota 18 rokov. Počas tohto obdobia polícia prijala na neho 18 interných sťažností, informovala CNN. Chauvin dostal za to pokarhanie.

Sťažnosti proti Chauvinovi nedostala iba polícia v Minneapolise. Americká nezisková organizácia „Communities Against Police Brutality“ vytvorila databázu so sťažnosťami na policajtov v Minnesote. Podľa CNN obdržal Chauvin niekoľko pokarhaní za “ponižujúci tón” reči alebo za “ponižujúci jazyk”.

Ako informovala CNN agentúra pre vnútorné vyšetrovanie, polícia v Minneapolise nezverejnila databázu ani detaily Chauvinových skutkov.

Chauvin a Floyd pracovali v rovnakom nočnom klube

Aj ďalší detail v Chauvinovom živote je zaujímavý. Americký policajt a jeho afroamerická obeť pracovali istý čas v rovnakom nočnom klube v Minneapolise. Majiteľka baru „El Nuevo Rodeo Club“, Maya Santamaria, pre CNN uviedla, že Chauvin – popri práci policajta – bol u nej 17 rokov zamestnaný ako strážca.

George Floyd bol tiež istý čas v klube zamestnaný a tiež ako ochrankár. Ale majiteľka si nemyslí, že sa dobre poznali. No určite boli noci, keď sa museli stretnúť. Santamaria povedala, že nemôže uveriť, že Chauvin nemal toľko ľudskosti, aby vypočul “úbohého muža”, ktorý “prosil o vzduch a svoj život”.

Floyd bol obľúbený u Latinoameričanov

Podľa Santamarie bol Floyd dobrý zamestnanec. Bol to “sladký typ s charizmou”, pre portál “AS” povedala, že ju vždy pozdravil “Hi lady boss”. Okrem toho bol obľúbený v latinskoamerickej komunite, uviedla majiteľka nočného klubu.

Chauvinova manželka požiadala o rozvod

Zabitie Floyda prinútilo Chauvinovu manželku Kellie požiadať o rozvod. Miestna televízia “CBS Minnesota” citovala právnika ženy: “Je zdesená smrťou pána Floyda. Súcití s jeho rodinou, jeho blízkymi a všetkými ostatnými, ktorí za ním smútia.” Manželský pár nemá žiadne spoločné deti.

V bydlisku páru vo Windmere na Floride sa uskutočnili pokojné protesty po tom, ako sa objavili klebety, že Chauvin utiekol z Minnesoty na Floridu, aby sa tam ukryl. Miestna polícia ale uviedla, že nebol doma a nemal ani v pláne prísť. Krátko na to ho zatkli v Minnesote.

Chauvin je teraz vo väznici Oak Park Heights. Obvinili ho z vraždy a zabitia, povedal okresný prokurátor Mike Freeman na tlačovej konferencii.

Mohlo by vás zaujímať