Regióny Pezinok

Obvinený Jozef Rehák z akcie Judáš bude naďalej väzobne stíhaný

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozef Rehák, zadržaný v rámci decembrovej akcie Judáš, zostane naďalej väzobne stíhaný. Rozhodla o tom vo štvrtok sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

“Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku dnes zamietla žiadosť obvineného J. R. o prepustenie z väzby na slobodu. Súd neprijal písomný sľub obvineného,” objasnila Kudjáková. Dodala, že rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd (NS) SR.

“Nestotožňujeme sa s názorom sudkyne ŠTS a voči rozhodnutiu sme podali sťažnosť. Poukazujeme na nálezy Ústavného súdu SR a rozhodnutia NS SR,” uviedol pre TASR obhajca obvineného Ľudovít Štanglovič. Žiadosť o prepustenie z väzby podali na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 26. januára, doručená bola dozorovému prokurátorovi ÚŠP 28. januára. Advokát povedal, že ŠTS bola predložená žiadosť až o dva mesiace, a to 28. marca.

Jozefa Reháka zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský, bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby (SIS) a aj bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

Skupinu pôvodne ôsmich obvinených vrátane Jozefa Reháka zobral do väzby sudca ŠTS 5. a 6. decembra 2020. Následne v januári jeho rozhodnutie potvrdil aj NS SR.