Politika Domáce Top

Obyčajní ľudia chcú, aby majetkové priznania boli verejne dostupné

BRATISLAVA – OĽaNO chce, aby majetkové priznania boli verejne dostupné. Ako povedala dnes na tlačovej besede poslankyňa NR SR za hnutie Veronika Remišová, minulý rok zverejnila Transparency International rebríček transparentnosti miest.

„Ukázalo sa, že iba šesť primátorov zo 100 zverejňuje svoje majetkové priznania. Ak chceme, aby štát fungoval a bol transparentný, musíme začať od tej najnižšej úrovne. Nielen vo veľkej politike, ale aj v mestách a obciach existuje riziko, že starostovia, primátori a poslanci môžu zneužívať svoju funkciu na vlastné obohatenie. Na to, aby sme to mohli kontrolovať, potrebujeme minimálnu mieru otvorenosti – a to sú zverejnené majetkové priznania,“ povedala.

Majetkové priznanie zamknuté v trezore

Remišová je aj komunálnou poslankyňou. Majetkové priznania na komunálnej úrovni však podľa nej končia zamknuté v trezore a nikto sa nedozvie, či nezneužívame svoju funkciu. „V tejto novele zákona chceme zaviesť povinnosť, aby majetkové priznania aj v samospráve museli byť zverejnené na webovej stránke,“ uviedla.

Druhú vec, ktorú chcú poslanci za OľaNO upraviť v novele zákona o ochrane verejného záujmu, o ktorej bude rokovať parlament, sú jednotné majetkové priznania pre všetky úrovne – mestá a obce, pre samosprávne kraje aj pre Národnú radu SR.

Zjednodušený systém

„Systém sa zjednoduší, bude prehľadnejší a lepšie kontrolovateľný. Zároveň v majetkových priznania by malo byť podstatne viac informácií ako doteraz,“ povedala.

Remišová upozornila, že napríklad z majetkového priznania ministra vnútra Roberta Kaliňáka za rok 2015 sa dá dozvedieť, že okrem príjmu ministra mal v tom roku iný druh príjmu vo výške 326 956 eur.

Čo jej vadí?

„No nedozvieme sa, z akých aktivít tento príjem plynie. Kaliňák nám dho tvrdil, že ten príjem má preto, že je výborný investor a aj počas finančnej krízy vedel peniaze investovať tak, že mu prinášali zázračné zisky. No a nakoniec sme sa náhodou dozvedeli, že vlastne obrovské príjmy mu chodia z firmy, ktorú kúpil za minimálnu sumu (8 000 eur) od Ladislava Bašternáka, ktorý je obvinený z daňových podvodov,“ vyhlásila Remišová.

Ak by podľa nej verejní funkcionári podávali daňové priznania na tlačive, ktoré pripravilo OĽaNO, už by sa dávno vedelo o pochybných obchodoch ministra vnútra a o podieloch vo všetkých firmách, ktoré vlastní.

Foto: SITA