Kauzy Domáce

Obžalovaná Nora Mojsejová sa pred súd opäť nepostavila. Je vraj chorá

Senát Okresného súdu Bratislava I. opäť odročil pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou K. FOTO: TASR/František Iván

BRATISLAVA – Senát Okresného súdu (OS) Bratislava I opäť odročil v utorok hlavné pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou Kabrheľovou, mediálne známou ako Nora Mojsejová, obžalovanou z podvodu, a s ďalšími spoluobžalovanými pre práceneschopnosť hlavnej obžalovanej.

 

Súd mal v utorok vo veci konať po približne sedemmesačnej prestávke, najnovšie by sa malo vo veci pojednávať až 1., 2. a 3. októbra. O práceneschopnosti svojej klientky bol jej obhajca Ondrej Mularčík informovaný až v piatok (31. 5.). Ako uviedol, jeho klientka je taká chorá, že jej ochorenie nedovoľuje vycestovať do Bratislavy. V utorok sa okrem Eleonóry K. na proces nedostavila väčšina spoluobžalovaných a ani jeden svedok.

Pojednávanie sa neustále presúva

Naposledy sa vo februári proces neuskutočnil pre práceneschopnosť prísediacej, teda členky senátu. Predtým, v októbri 2018 sa pojednávanie tiež nekonalo, pretože z rozličných dôvodov sa ospravedlnili viacerí obžalovaní, nedostavila sa hlavná obžalovaná a ani jeden z 12 predvolaných svedkov.

Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov. Súd ich doteraz vypočul približne 60. Okrem toho sa musí senát oboznámiť s písomnými dôkazmi.

Obžalovaná z faktoringového podvodu

Eleonóra K. je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Medzi nimi je aj Maroš M., ktorý bol v minulosti odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča. Eleonóra K. v minulosti uviedla, že Maroša M. vôbec nepozná. Maroš M. vystupoval ako svedok v kauze Najvyšším súdom SR podmienečne odsúdeného bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a jeho dvoch komplicov.

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra K. s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre K. podľa obžaloby vyplatila takmer 700-tisíc eur.

Nora Mojsejová je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia daní aj spolu s ďalšími piatimi. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra K., Donald D. a Petra M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja za takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500-tisíc eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať 10. marca 2014.

Spôsobila škodu za viac ako 18 – tisíc eur

Na Okresnom súde Košice II sa na začiatku marca minulého roku začalo hlavné pojednávanie vo veci trestného činu skrátenia dane a poistného formou spolupáchateľstva, z ktorého sú obžalovaní Košičania Eleonóra K. a súdny exekútor Karol M. V kauze ide podľa obžaloby o vyhotovenie fiktívnych faktúr za tri mesiace roku 2013 a uplatnenie neoprávneného odpočtu DPH na daňovom úrade. Celková škoda predstavuje viac ako 18-tisíc eur. Eleonóra K. bola v minulosti krátko stíhaná aj väzobne.