Domáce

Ochranári sa činili. Pokosili desiatky hektárov lúk v TANAP-e

Ochranári kosili tatranské lúky. ZDROJ: TASR

VYSOKÉ TATRY – V uplynulých dňoch sa ochranárom v Tatranskom národnom parku podarilo dokončiť všetky potrebné práce na horských lúkach v ich starostlivosti. Od konca júna priebežne kosili lúky a lúčky najskôr v okolí Tatranskej Lomnice a Smokovcov, kosci však nezabudli ani na ďalšie lokality od Oravíc až po Tatranskú Javorinu. Informovala o tom Správa Tatranského národného parku.

 

Pri kosení desiatok hektárov územia použili viaceré možné postupy – tradičné kosy, traktory, ale aj krovinorezy. “Väčšinou totiž hovoríme o roztrúsených lúkach s menšou výmerou naprieč celým územím v našej kompetencii,” uvádza Správa TANAP-u.

V minulosti horské lúky ľudia pravidelne kosili a seno z nich využívali pre jeleniu zver a prebytok pre hospodárske zvieratá. V súčasnosti potrebujú lúky aktívny manažment, aby sa podarilo udržať ich existenciu a druhovú pestrosť. Horská lúka, ktorá sa nekosí, totiž podľa ochranárov stráca svoje hodnotné lúčne spoločenstvá – biotopy – hlavne v neprístupnom kamenistom teréne vo vyšších nadmorských výškach.

“Pravidelným kosením lúky nielen chránime, ale i obnovujeme, no nie je to vždy jednoduché. Vo vysokohorských oblastiach sú častejšie zrážky a vystihnúť počasie, zladiť práce či zorganizovať ľudí i techniku chce niekedy veľa úsilia. Preto sme radi, že sa nájdu šikovní dodávatelia z regiónu, ktorých pomoc je nezanedbateľná,” upozorňuje Správa Tatranského národného parku. V tomto roku sa tak postarali už o viac ako 100 hektárov lúk.