Domáce Spoločnosť

Ochranári varujú. Plastový odpad môže vážne ohroziť vtáctvo

Odpad môže vtákom ublížiť. FOTO TASR - Milan Kapusta

BRATISLAVA – Vtáky musíme ochrániť pred plastmi, upozorňujú ochranári pri príležitosti Svetového dňa sťahovavého vtáctva, ktorý je každoročne druhú májovú sobotu. Milovníci prírody si v tento deň pripomínajú význam operencov rôznymi podujatiami po celom svete.

 

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová, na Slovensku usporiadajú exkurziu na Devínsku Kobylu v Malých Karpatoch. „Tento deň je príležitosťou si uvedomiť, aký výnimočný a obdivuhodný je fenomén vtáčieho putovania. Vtáky majú pre ľudí obrovský význam a migrácia je pre nich jedno z najcitlivejších období roka, určite si zaslúžia našu pozornosť a ochranu. Tohoročná téma je ochrana vtáctva pred plastmi. Týmto druhom znečistenia trpia predovšetkým vodné druhy, známe sú prípady úhynov v dôsledku konzumácie drobných plastových častíc,“ upozornila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Ornitológovia varujú

Ornitológovia z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku spolu so spoločnosťou Západoslovenská energetika už tradične pozývajú verejnosť do prírody. “V sobotu 11. mája na Devínskej Kobyle v Bratislave priblížia návštevníkom tajomstvá vtáčieho sťahovania, naučia rozoznávať vtáčí spev, či siluety rôznych letcov. Najväčším lákadlom môže byť včelárik zlatý, náš najpestrejšie sfarbený druh s exotickým vzhľadom. Patrí tiež medzi sťahovavé vtáky, zo zimovísk sa vrátil iba nedávno a v oblasti Devínskej Kobyly pravidelne hniezdi. Okrem toho uvidíme bociany biele, kavky tmavé, sokoly myšiare. Môžeme pozorovať aj vzácnejšieho včelára lesného či bežnejšieho myšiaka hôrneho. Ozývať sa budú sýkorky, drozdy plavé a čierne, kolibkárik čipčavý, penica čiernohlavá, kanárik poľný,“ avizovala Deutschová.

Plastový odpad môže vtákom vážne ublížiť. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Aj napriek meniacemu sa počasiu väčšina sťahovavých vtákov k nám už priletela a začala s hniezdením. V najbližších dňoch sa očakáva prílet posledných druhov. “Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Pozorovať či počuť vtáky na ťahu je ľahšie než napríklad počas výchovy mláďat, keď je ich správanie menej nápadné. Preto robíme exkurziu práve v tomto čase. Aktuálna sezóna praje druhom, ktoré sa živia drobnými zemnými cicavcami, napríklad hrabošom, uvidíme ich aj v sobotu vo vyššom počte než zvyčajne,” dodala.

Biologický kompost = návrat odpadu do prírody

Zabrániť znečisteniu planéty plastmi sa podľa ochranárov dá odmietnutím nepotrebného či minimalizovaním odpadu z toho, čo človek potrebuje. Nakupovať napríklad s vlastnou taškou a vlastnými vreckami, uprednostniť nákup v takzvaných bezodpadových predajniach potravín, kde tovar navážia. Ochranári takisto odporúčajú opätovne používať veci, čiže nepotrebné oblečenie darovať, upraviť, prešiť. “Biologický odpad je možné pretvoriť na kompost a vrátiť do prírody vo forme prijateľnej pre pôdu. Triedenie odpadu nie je v odpadovom rebríčku na prvom mieste, pretože pre vznik každého produktu je potrebná elektrická energia a ťažba surovín. Niektoré druhy odpadov sa nedajú vytriediť a končia na skládkach alebo v spaľovniach. Vždy je však dôležité vzniknutý odpad triediť,” navrhujú ochranári.

Svetový deň sťahovavého vtáctva vznikol vďaka iniciatíve nadšencov v Smithsonian centre sťahovavých vtákov a Cornellovom ornitologickom laboratóriu v USA. Pripomína sa od roku 1993. Jeho cieľom je zvýšenie povedomia o celosvetovo ohrozených sťahovavých vtákoch. Tento deň je oslavou inštinktov a schopností vtákov prekonávať obrovské vzdialenosti.