Kauzy Domáce

Očistec pokračuje. O väzbe pre zadržaných sa bude rozhodovať dnes popoludní

Tibor Gašpar prichádza na výsluch v sprievode polície zo Špecializovaného trestného súdu 7. novembra 2020 v Pezinku. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) začne rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na väzobné stíhanie ôsmich bývalých vysokopostavených policajných funkcionárov napokon v nedeľu od 15.00 hodiny.

 

Pôvodne mal sudca rozhodovať o obvinených zadržaných počas štvrtkovej (5. 11.) policajnej akcie Očistec od 13.00 hodiny. Postupne pred sudcu budú každú približne polhodinu predvádzať obvinených – bývalého funkcionára NAKA Milana M., bývalého policajného prezidenta Tibora G., bývalého riaditeľa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta K. a ďalších. Posledného by mali predviesť bývalého riaditeľa finančnej jednotky NAKA Bernarda S. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Sudca začal s výsluchmi obvinených v sobotu (7. 11.) od 12.00 hodiny a výsluchy ukončil večer.

Expríslušník NAKA Ivan B. sa k obvineniam priznal. Ako prvý začal výsluch v sobotu bývalého funkcionára Ministerstva vnútra SR Martina F. Nasledovať mal pôvodne výsluch bývalého šéfa NAKA Petra H., ten je však podľa vyjadrenia jeho obhajcu Ľubomíra Hlubočana od soboty rána v nemocničnom ošetrení.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie ôsmich osôb v sobotňajších skorých ranných hodinách. Obvinenie vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Dovedna je obvinených 13 osôb – medzi nimi aj špeciálny prokurátor Dušan K., bývalý elitný policajt Pavol V., nitriansky podnikateľ Norbert B. a Milan Ž. Tí sú už dávnejšie stíhaní väzobne. Jednu osobu z policajného zaistenia prepustili.