Regióny Trnava

Očkovacie centrá už nezaberajú! V Trnave preto skúšajú iné stratégie

TRNAVA – Pre postupný pokles záujmu o očkovanie prechádza očkovacia stratégia Trnavského samosprávneho kraja v prípade veľkokapacitných očkovacích centier do útlmovej fázy. Do ďalšieho obdobia sa chcú popri nich sústrediť najmä na iný spôsob vakcinácie, akým je výjazdová očkovacia služba. V uplynulom týždni kraj spustil tiež očkovanie v obchodných centrách jednodávkovou vakcínou Janssen.

Očkovacie centrá sa otvárali postupne, podľa potreby, možností a záujmu v jednotlivých regiónoch kraja. Prvé z nich bolo od 20. februára na Strednej zdravotníckej škole v Trnave, ktoré zatvorili ku koncu júla. Prvú a druhú dávku vakcín tam dostalo spolu 76.703 ľudí. Ostatné štyri centrá fungujú naďalej. Informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Lucia Šmidovičová.
Očkovacie centrum na Strednej zdravotníckej škole v Skalici funguje od 6. marca, zaočkovaných tam bolo zatiaľ 35.142 záujemcov. V rovnakom termíne otvorili ďalšie na Strednej odbornej škole rozvoja vidieka v Dunajskej Strede, tam zaočkovali doteraz 50.339 ľudí. V spolupráci s mestom Trnava, ktoré materiálne zabezpečilo centrum v Mestskej športovej hale na Rybníkovej ulici, sa tam očkuje od 8. mája a doteraz tam podali vakcínu 48.497 záujemcom.
 „Ako posledné sme 14. mája otvárali očkovacie centrá v Piešťanoch v Spoločenskom centre Slovenských liečebných kúpeľov na Kúpeľnom ostrove, tam dostalo vakcínu 47.993 ľudí,“dodala Šmidovičová. Centrá sa otvárajú spravidla na víkendové dni, zo začiatku aj na piatok či štvrtok. V posledných dvoch týždňoch je to už na jeden z víkendových dní tak, aby sa počas soboty a nedele vystriedali.  Očkovalo sa  všetkými dostupnými druhmi vakcín Moderna, Pfizer/BioNTech, Astra Zeneca a Sputnik V, jednorazovú vakcínu podávajú pracovníci aktuálne pri očkovaní v nákupných centrách. Trnavský kraj začal s týmto krokom v uplynulom týždni v Hlohovci a Galante, pre nadchádzajúci víkend sa pridávajú obchodné centrá aj v ostatných okresných mestách – Piešťany, Dunajská Streda, Senica, Skalica a Trnava.