Regióny Bratislava Top

Očkovanie detí od 5 rokov? Rodičia z Bratislavy v tom majú jasno. Toto urobíme!

očkovanie detí
Ilustračná foto. Zdroj: TASR

SLOVENSKO – Koncom týždňa Európska lieková agentúra odporučila, aby sa vakcínou od Pfizeru mohli očkovať proti koronavírusu aj deti od 5 rokov, ale tretinovou dávkou. Doteraz to bolo umožnené len deťom od 12 rokov. V hlavnom meste je najvyššia miera zaočkovaných. Tu sú reakcie rodičov, ktorí majú deti vo veku od 5 rokov. Dajú svoje deti zaočkovať?

 

Martina (38), manažérka:

  • Dám svoje deti (7 a 9 rokov) zaočkovať proti koronavírusu, len čo to bude možné. Chcem, aby boli chránené, tak ako ich chránia všetky povinné očkovania, pretože pri takýchto infekčných chorobách pomôže jedine očkovanie. Rovnako chcem dopriať mojim deťom normálne detstvo – chodenie do školy, navštevovanie krúžkov, cestovanie a nie sociálnu depriváciu, karantény a dištančné vyučovanie. Chcem, aby mohli navštevovať svojich starých rodičov, ktorým veľmi chýbajú a ktorí výrazne prispievajú k ich pozitívnemu psychickému vývoju.

Peter (42), ekonomický analytik:

  • Danú problematiku som s manželkou začal riešiť už dávnejšie. Spočiatku bola striktne proti, keďže náš syn bez príznakov už jednu infekciu prekonal. No postupom času sama vidí, že pandémia nikam neodchádza a z dostupných údajov je zrejmé, že aj získaná imunita po čase klesá, a preto nič nerieši. Vakcínu napriek rýchlosti jej vývoja považujem za bezpečnú a po schválení Európskou liekovou agentúrou nevidím dôvod syna neočkovať. Doplním, že sme už vybrali synovi veľa kliešťov a nikdy mu nič nebolo, napriek tomu sme ho dali očkovať proti kliešťovej encefalitíde.

Eva (39), podniková právnička:

  • Určite by som dala svoje dve deti zaočkovať. Som presvedčená, že pozitíva vakcinácie prevyšujú jej riziká. Ako zodpovedný rodič chcem dopriať svojim deťom slobodný život bez obmedzení, ktoré nám prinášajú opatrenia súvisiace s pandémiou. Myslím si, že rozšírením očkovania aj na uvedenú vekovú kategóriu predídeme ďalšiemu šíreniu nákazy a ochránime sa navzájom.
Niektorí rodičia nezaočkovali svoje deti ani preto iným ochoreniam. Zdroj: TASR / AP

OČKOVAŤ sa budú už aj DETI! EMA schválila vakcínu pre 5 až 11-ročných

Matej (46), učiteľ:

  • Sám som očkovaný. Covidom sme si doma ešte pred očkovaním prešli, starší 10-ročný syn s veľmi ľahkým priebehom a mladší 5-ročný sa napriek tomu, že všetci doma boli chorí, ani len nenakazil. Preto budem premýšľať, či to má pri deťoch vôbec zmysel. Budem sledovať, k akému názoru sa priklonia odborníci, aké budú skúsenosti a vývoj vo svete. Podľa toho sa rozhodnem.

Michaela (35), právnička:

  • Napriek tomu, že v skupine obetí a hospitalizovaných pacientov na covid tvoria deti veľmi malú skupinu, človek nikdy nevie, či práve jeho dieťa nebude mat ťažký priebeh alebo vážne následky. Keďže deťom je podávaná niekoľkonásobne nižšia dávka Pfizeru a vakcína bola pre deti schválená Európskou liekovou agentúrou na základe klinickej štúdie a jej účinnosť je 90,7 percenta, mám za to, že je to efektívna možnosť ochrany najmä pred novými mutáciami covidu, ktoré môžu byť ešte agresívnejšie.

Martina (40), marketingová manažérka:

  • Áno, dala by som ich zaočkovať. V prvom rade preto, aby som ich ochránila pred prípadným ťažkým priebehom a tiež preto, lebo vakcína je jediná cesta k návratu do normálneho života.
očkovanie detí
Očkovanie detí v Izraeli. Zdroj: TASR

Lucia (42), prevádzkarka:

  • V žiadnom prípade nedám svoje deti očkovať. Sama nie som očkovaná a ani sa nenechám očkovať. Covidom som si prešla. Nebolo to príjemné, ale prežila som to. Neverím vakcínam a moje deti nemajú ani iné očkovania. Jednoducho chcem svoje deti chrániť.

Lenka (45), projektová manažérka:

  • V rodine sme všetci dospelí očkovaní proti koronavírusu. Moje dcéry 6 a 9-ročné majú všetky povinné očkovania. Dokonca aj proti ovčím kiahňam, čo nám odporučila pediatrička. Keďže vznikajú a šíria sa ďalšie nebezpečné a agresívnejšie mutácie koronavírusu, určite dám svoje deti očkovať. Bojím sa, že je len otázkou času, kedy imunita nebude na nové mutácie stačiť. Chcem s nimi ďalej cestovať do zahraničia a spoznávať iné kultúry. Chcem, aby chodili do školy, na krúžky, stretávali sa s kamarátmi a vytesnili z hlavy slová ako lockdown a opatrenia.