Domáce Politika Koronavírus Top

Od pondelka sa otvárajú školy. Má to však svoje háčiky aj otázniky

BRATISLAVA – Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a minister školstva Branislav Gröhling (SaS) si sadli za jeden stôl. Výsledkom je, že vláda na svojom dnešnom mimoriadnom rokovaní rozhodla o opätovnom otvorení škôl už od pondelka. Netýka sa to však všetkých detí a ani všetkých škôl. Prejsť na prezenčnú výučbu budú môcť iba tam, kde sa zapoja do pilotného testovania. O aké školy konkrétne ide, nateraz jasné nie je. Známy nie je ani ich počet. 

 

S ambíciou otvoriť niektoré školy už začiatkom budúceho týždňa prišiel predseda vlády Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády. Od viacerých zriaďovateľov mal mať totiž informácie, že by dokázali splniť podmienky, pretestovať žiakov, učiteľov či rodičov a otvoriť tak znova svoje brány. Minister školstva Branislav Gröhling mal však v tom čase vlastné plány, ktoré chcel do 23. decembra predložiť Ústrednému krízovému štábu a počítal s návratom detí do škôl v januári.

Ešte včera nebolo jasné, na čo sa majú deti, rodičia a učitelia pripraviť a ani odkedy. Odpovede na tieto otázky prinieslo až dnešné mimoriadne rokovanie vlády, po ktorom vystúpili Matovič s Gröhlingom bok po boku, aby oznámili, že niektoré školy sa môžu otvoriť už začiatkom budúceho týždňa. “Neznamená to, že v pondelok a v ďalších dňoch sa majú otvoriť všetky školy. Budú to školy, ktoré kontaktovali Úrad vlády, premiéra či ministerstvo školstva. Pilotným spôsobom budeme sledovať, ako budú prebiehať jednotlivé nastavené opatrenia,” uviedol minister školstva. Ich presný počet zatiaľ jasný nie je, no Matovič spomenul, že by mohlo ísť o desiatky škôl. „Určite to nebudú stovky,“ povedal.

 

Niektoré školy by sa mohli od pondelka znova otvoriť. Zdroj: TASR / František Iván

Testovať, testovať, testovať

Dôležitou súčasťou návratu niektorých detí do školských lavíc je testovanie. Toho by sa mali zúčastniť nielen žiaci a študenti, ale aj učitelia a aspoň jeden z rodičov, s ktorým žije dieťa v spoločnej domácnosti. Tie školy, ktoré chcú otvoriť už v pondelok, by mali testovanie absolvovať už tento víkend. Premiér Igor Matovič však doplnil, že školy sa môžu otvoriť aj v iný deň v týždni v závislosti od toho, ako zvládnu splniť podmienky. Otvorené nemusia byť ani všetky triedy či ročníky. Stredné školy môžu napríklad takto otvoriť iba tie maturitné. Pokiaľ to škola zvládne, vzdelávanie bude môcť prebiehať prezenčnou aj dištančnou metódou súčasne a prístup k vzdelaniu tak budú mať zabezpečené aj tie deti, ktoré nebudú pretestované a fyzicky tak do školy ísť nebudú môcť. Školy však budú môcť fungovať aj na čisto prezenčnej forme výučby alebo na čisto dištančnej tak, ako doteraz.

Ani po dnešnej spoločnej tlačovke ministra školstva a premiéra však stále nie je jasné, kde, ako a kým budú deti, rodičia a učitelia testovaní. Igor Matovič uviedol, že testovanie nemusí prebehnúť iba priamo v školách. Zriaďovateľ školy sa môže dohodnúť na zabezpečení testovanie tiež s mobilným či statickým odberným miestom. “Teraz je len na zriaďovateľoch a najmä rodičoch, odkedy sa to tak stane aj v ich škole. Niekto to dokáže už od pondelka, niekto stredy … a niekto možno až v januári … každopádne na konci budú deti v škole úplne všade,” uviedol Matovič na sociálnej sieti Facebook.

Postupne má byť zverejnené uznesenie vlády, vyhláška hlavného hygienika, rozhodnutia rezortu školstva a ďalšie manuály. Podmienky sa majú nastaviť tiež v spolupráci so zástupcami miest, obcí či vyšších územných celkov.

 

Zdroj: TASR / František Iván

Existujú výnimky

Úrad verejného zdravotníctva už zverejnil vyhlášku, podľa ktorej sa žiakom piateho až deviateho ročníka základných škôl, žiakom stredných škôl a pedagogickým zamestnancom nariaďuje pred vstupom do vonkajších aj vnútorných priestorov školy nariaďuje preukázať sa negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní. Škola môže takýto doklad požadovať. Hlavná hygienik Ján Mikas na tlačovom brífingu následne spresnil, že interval testovania sa môže meniť v závislosti od epidemiologickej situácie a namiesto 7 dní môže byť jeho dĺžka 14 či dokonca 21 dní.

Avšak platia tiež výnimky. Medzi ne sa radia napríklad osoby, ktoré ochorenie prekonali a majú o tom aj doklad, ktorý nie je starší ako tri mesiace. Výnimku tiež majú osoby, ktorých zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu, osoby so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím, závažnou poruchou autistického spektra, imunodeficitom či onkologickí pacienti. Ak sa na vás alebo vaše dieťa vzťahuje niektorá s výnimiek, musíte to pri vstupe do priestorov školy vydokladovať.

Negatívnym testom sa do stredy nemusia preukázať ani žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorým už bolo prezenčné štúdium umožnené skôr. Tí sa učia v malých skupinkách maximálne do piatich žiakov.