Zahraničné

Od pripojenia k Rusku sa na Krym presťahovalo 50.000 ľudí z Ukrajiny

Krym - Zdroj: SITA/Alexander Nemenov/Pool Photo via AP

SIMFEROPOL – Na Krymský polostrov sa od jeho pripojenia k Rusku presťahovalo približne 170.000 nových obyvateľov vrátane 50.000 osôb z Ukrajiny. Vyhlásil to v stredu predseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

“Počas uplynulých piatich rokov sa na Krym natrvalo presťahovalo zhruba 170.000 ľudí. Z nich viac než 50.000 pochádza z Ukrajiny. Naopak, až 7000 osôb odišlo z Krymu na Ukrajinu, zatiaľ čo 80.000 ľudí sa presťahovalo do rozličných regiónov Ruska,” uviedol Konstantinov na stretnutí s delegáciou zahraničných novinárov. Politik nešpecifikoval, aké občianstvo mali ľudia, ktorí prišli na Krym z (iných častí) Ukrajiny.

Delegácia zahraničných novinárov z Európskej únie, Afriky a Ázie uskutočňuje 12. – 14. novembra oboznamovaciu návštevu Krymu. Delegácia podľa TASS-u pozostáva zo zástupcov Talianska, Slovenska, Francúzska, Konžskej republiky, Vietnamu, Kene, Juhoafrickej republiky, Indie, Portugalska a ďalších krajín. Po pripojení Krymu k Rusku z roku 2014 uvalili Ukrajina a iné štáty sankcie na Moskvu, ruských podnikateľov a politikov, ľudí, ktorí navštívili Krym, ako aj spoločnosti, ktoré na polostrove robia biznis. Napriek sankčným opatreniam zahraničné delegácie v návštevách Krymu pokračujú. Podľa šéfa parlamentného výboru pre interetnické vzťahy a verejnú diplomaciu Jurija Hempela zavítalo na Krym od roku 2015 viac než 500 predstaviteľov z EÚ a amerických krajín.