Politika Domáce

Odborári sú šokovaní z vyjadrení Andreja Danka. Chcú ospravedlnenie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR je prekvapená z vyjadrení predsedu SNS a parlamentu Andreja Danka, ktorý v stredu (2. 10.) kritizoval spôsob prijatia nariadenia o zvýšení minimálnej mzdy v budúcom roku. Danko sa verejnosti ospravedlnil, že tak “bezcitne bola urobená propaganda a zneužití odborári”.

 

“Sme šokovaní z reakcie predsedu parlamentu, ak obhajobu minimálnej mzdy považuje za teátro. Ak naozaj na tom trvá, mal by sa ospravedlniť všetkým zamestnancom, ale hlavne členom odborov, ktorí sa verejného zhromaždenia pred Úradom vlády SR zúčastnili. Verejné zhromaždenia na podporu akýchkoľvek zamestnaneckých požiadaviek sú totiž úplne normálnym nástrojom práce odborov,” uviedla pre TASR hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová.

Danko tiež vyhlásil, že schválené zvýšenie minimálnej mzdy z 520 eur na 580 eur považuje za nezodpovedné. Zaujíma ho, aký bude mať tento krok vplyv na štátny rozpočet a podnikateľov. Avizoval tiež zaslanie listu KOZ SR a chce žiadať rovnakú zmluvu, ako má Smer-SD.

Nemethová upozornila na to, že odbory si na presadzovanie svojich požiadaviek hľadajú partnerov, s ktorými majú najväčšie programové prieniky. “Ak SNS zašle návrh zmluvy o spolupráci, tá bude predmetom rokovania príslušných orgánov KOZ SR. Pokiaľ sa však predseda NR SR Andrej Danko za svoje vyjadrenie, že ‘niektorí páni v odboroch žijú v hlbokom komunizme’ neospravedlní, nevidíme dôvod sa o nejakej spolupráci vôbec baviť,” dodala Nemethová.