Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Odborníci kritizujú opatrenia na vianočné sviatky. Tvrdia, že skončíme zle

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Nové opatrenia, ktoré majú platiť počas vianočných sviatkov, vyvolali vlnu kritiky. Nielen zo strany laickej verejnosti, ale aj zo strany odborníkov a podnikateľov, ktorí budú musieť mať zatvorené. Ozývajú sa hlasy, ktoré hlásajú, že ide o nelogické opatrenia, ktoré v niektorých prípadoch pripomínajú trucpodnik. Námietky vyjadrujú aj ekonómovia. 

 

Utorkový krízový štáb rozhodol o viacerých reštriktívnych opatreniach, pričom niektoré začnú platiť už tento piatok 11. decembra. Premiér Igor Matovič (OĽaNO), minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas ich predstavili v stredu podvečer. Týkať sa budú najmä reštaurácií, ktoré po novom nebudú môcť obsluhovať ani na terasách. Zákazníci si budú môcť jedlo zobrať buď cez okienko, alebo si ho nechať doniesť. Kompetentní tvrdia, že nejde o pomstu voči niektorým prevádzkam, ktoré sa rozhodli otvoriť interiéry pre zákazníkov. Tie musia byť podľa súčasne platných opatrení zatvorené. To však môže byť pre viaceré podniky likvidačné. Okrem reštaurácií sa opatrenia dotknú aj autoškôl. Od tohto dátumu budú musieť vyučovať dištančne.

Od 14. decembra sa následne sprísnia opatrenia aj pre hoteli a lyžiarske strediská. Po novom sa do nich dostanú len tí, ktorí sa preukážu negatívnym testom nie starším ako 3 dni. Pre tých, ktorí sa chcú vybrať do hôr na dlhšie, budú v lyžiarskych strediskách zriadené mobilné odberové miesta. Tie môžu vytvoriť aj prevádzky hotelov. Problémom môžu byť chaty súkromníkov, kde klientov nebude môcť hygiena odkontrolovať. Ak by sa ale vybrali lyžovať, bude od nich vyžadovaný výsledok testu.

Paradoxné opatrenia

Od pondelka 21. decembra budú musieť byť zatvorené všetky maloobchodné prevádzky s výnimkou tých, ktoré poskytujú základné ľudské potreby. Ide napríklad o potraviny, lekárne, drogérie, a podobne. Obchody, či obchodné centrá sa tak budú musieť zatvoriť pár dní pred Vianocami, kedy býva zo strany ľudí obrovský nápor na prevádzky kvôli vybavovaniu darčekov. Podľa analytika INESS-u Martina Vlachynského sú dni pred Vianocami top čas v obchodoch. “Každý rok sme videli, koľko ľudí ešte nakupuje darčeky 22. či 23 decembra. Teraz, keď budú opatrenia, tak sa to ľudia budú snažiť posunúť a “nátresk” nebude deň pred Vianocami, ale deň pred začiatkom opatrení, čiže 20. decembra,” vysvetľuje analytik. Inými slovami, nápor na obchody bude aj tak, ale skôr.

Riešením by mohol byť fakt, že viaceré hypermarkety a supermarkety okrem potravinárskeho tovaru ponúkajú aj nepotravinársky. Ide napríklad o elektro, hračky, potreby do domácností. “Ak by ste teda chceli kúpiť nejaký chýbajúci darček na Vianoce, viete to aj tam. Ale obchod, ktorý a špecializuje výlučne na predaj takého tovaru, musí byť zatvorený. Ide o rozporuplné situácie. Tento paradox tu bol už v minulosti a opäť sa opakuje,” poukazuje Vlachynský. Kompetentní však takéto obchody vyzvali, aby ponúkali iba tovar určený na zabezpečenie základných ľudských potrieb.

 

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

To, že kompententní vyzvali obchodné reťazce, aby nepredávali tzv. “rozličný tovar”, vníma Vlachynský ako bizarný nápad. “Ide o opatrenie na truc. Ľuďom hrozí, že sa nakazia napríklad pri sekcii s oblečením či hračkami ale nenakazia sa o tri kroky ďalej v potravinách? To je úplný nezmysel,” povedal Vlachynský.

Avšak ako dodal, doteraz neboli zverejnené dáta o tom, koľko ľudí sa reálne nakazilo v maloobchodných prevádzkach, kde sa predáva nepotravinový tovar. To, že budú musieť byť zatvorené na minimálne tri týždne, ale nebude pre ne dobré. Opakuje však, že pôjde o zvláštnu situáciu. “Ľudia budú chodiť po rodinách, na chaty. Ale kníhkupectvá a železiarstva musia byť zatvorené, aj keď riziko nákazy v nich je veľmi malé. Tri týždne je pomerne dlhá doba a ľudia si budú musieť zaobstarať aj iné veci, ako potraviny,” uvádza na záver.

SAMO hovorí o kontraproduktívnych opatreniach

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) je informáciami znepokojená. Opatrenie vníma ako kontraproduktívne, nevhodné a rizikové pre všetky zúčastnené strany, teda štát, obchod, ale hlavne zákazníkov.Nenúťme zákazníka, aby riskoval a  aby si základný tovar nakupoval na rôznych miestach, vo viacerých obchodoch. Zakázať nákup základných tovarov na jednom mieste v čase covid 19 je riskantná hra so zdravím zákazníkov. Ak je šanca, aby nakúpili na jednom mieste potraviny a základné nepotravinové tovary, neberme im ju. Návštevami rôznych miest sa môžu iba vystaviť väčšiemu riziku nákazy. A to je presný opak toho, čo sa snažia štátne autority dosiahnuť novými opatreniami zameranými na znižovanie mobility,” uviedol predseda aliancie Martin Krajčovič.

Ako dodáva, ponechanie nepotravinárskeho tovaru v hypermarketoch môže predísť zvýšeniu mobility. Podľa jeho slov bude mať opatrenie za následok, že si zákazníci nebudú môcť tovar kúpiť v kamenných prevádzkach a obrátia sa na eshopy. “Navyše tí zákazníci, ktorí nie sú zvyknutí alebo nemajú technickú možnosť nakupovať v eshope, môžu stratiť možnosť zabezpečiť si tovar dennej potreby na jednom mieste pri nákupe potravín a drogérie (ako napr. batérie do diaľkového ovládača, a pod.). Škodu však utrpí aj štát, pretože eshopy sú v mnohých prípadoch registrované v zahraničí, a teda na rozdiel od bežných predajcov, dane a odvody platia v krajine svojej registrácie mimo Slovenska,” poukazuje SAMO.

 

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Rady rezortu zdravotníctva

Ministerstvo zdravotníctva odporúča vybaviť si vianočné nákupy v predstihu. Na sociálnej sieti pripomenulo, že tohtoročné vianočné sviatky budú pre pandémiu nového koronavírusu mimoriadne, preto za dôležité považuje správanie Slovákov aj nad rámec prijatých opatrení. “Kým my budeme sedieť za vianočným stolom s našimi najbližšími, zdravotníci budú v plných nemocniciach zachraňovať rastúci počet ľudí infikovaných a hospitalizovaných na ochorenie COVID-19,” uviedlo v návode, ako prežiť šťastné a bezpečné Vianoce. Za dôležité považuje nenechať si vziať radosť a pokoj, ktorý sa ľuďom s vianočnými sviatkami spája, ale zároveň urobiť maximum pre to, aby Slováci neohrozili svojich najbližších a neprispeli k tomu, že po novom roku slovenské nemocnice nezvládnu nápor.

Ministerstvo odporúča vyhnúť sa tlačeniciam v obchodoch, nakupovať darčeky už teraz a v čo najväčšej miere cez internet. Ďalej ministerstvo pripomína dôležitosť obmedzovať kontakty, a to priebežne. “Špeciálne však odporúčame prísnejšiu dobrovoľnú karanténu približne týždeň pred vianočným cestovaním za rodinou. Ak je to možné, minimalizujte aj pracovné kontakty,” zdôraznil rezort. Odporúča tiež odložiť väčšie stretnutia s priateľmi alebo so širšou rodinou a, naopak, stretnúť sa len v úzkom kruhu rodiny. Prehodnotiť by Slováci mali aj účasť na silvestrovských chatách. Ministerstvo zdravotníctva rovnako odporúča oslavovať Nový rok v úzkom rodinnom okruhu.

 

Zdroj: FB / Ministerstvo zdravotníctva SR

Kritika odborníkov

K predstaveným opatreniam sa ešte v stredu vyjadrili viacerí poprední slovenskí odborníci. Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti uviedol “hor sa mládež a starež na chaty, hor sa za silvestrovskou zábavou. V ústrety roku 2021”. Biochemik Pavol Čekan sa rovnako kriticky vyjadril, že “nastal čas, aby manažovanie koronakrízy prevzali do rúk odborníci a krízoví manažéri! Inak dopadneme veľmi zle.” 

Zdĺhavejšie sa k problematike prijatých opatrení vyjadril bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Prioritou štátu by malo byť podľa jeho slov bezpečnosť a zdravie občanov, ale na základe posledných udalostí je presvedčený, že tomu tak nie je. “Zatvorenie terás (11.12) či sprísnenie prevádzky hotelov vlekov a lanoviek (14.12) nám so súčasným extrémnym rastom nespraví takmer nič. Zatvorenie obchodov 3 dni pred Vianocami posunie nákupnú horúčku len o pár dní skôr a školy by boli zavreté na sviatky tak či onak. Kostoly? Otvorené. Mobilita? Nezmenená. Plán zastaviť rekordný rast? Žiaden. Regionálne riešenie? Nežartuj. Nejaký plán po sviatkoch? Uvidíme. Očakávaný výsledok? Nikto nevie,” konštatuje na sociálnej sieti.

Vyjadril obavu, že predstavené opatrenia iba predĺžia agóniu mačko-psích opatrení, ktoré nevedia pandémiu potlačiť. “Viem, dnes už neexistuje ľahké riešenie našej situácie. Ale tam, kde sme teraz sme sa dostali nečinnosťou a alibizmom ľudí zodpovedných za pandémiu. Je to teraz už len na nás. Priznám sa, že som fakt naštvaný. S týmto návrhom prísť po toľkých dňoch čo pozerali ako sa situácia zhoršuje? Kvôli čomu? Egu? Ješitnosti? Hádkam? Percentám preferencií? Niečo neskutočné,” dodal na záver.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Glob.sk k téme oslovil aj člena Ústredného krízového štábu a šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského. “Obávam sa, že navrhnuté opatrenia dostatočne neznížia mobilitu. Chýba mi frekventným testovanie ľudí v najviac zasiahnutých regiónoch. Na druhej strane, vieme, že najčastejším zdrojom šírenia infekcie je domov alebo práca. A v tomto smere sa naskytá možnosť poskytnúť zamestnávateľom pretestovanie zamestnancov alebo antigénovými testami od štátu, alebo by si tento testy zabezpečili sami formou štátnej dotácie. Týmto spôsobom by sme zamedzili spôsobu, ktorým sa infekcia najviac šíri,” vysvetlil Visolajský.

Podľa jeho slov však naďalej chýba riadna kontrola opatrení, čo je veľkým problémom. Konštatuje, že by bolo potrebné posilniť hliadky polície či vojakov, ktoré by na dodržiavanie opatrení dohliadali – či už na ulici, alebo v obchodných centrách. “Čo sa týka lyžiarskych stredísk, tak si treba uvedomiť, že pohyb vonku je pri pandémii vysoko odporúčaný a pri lyžovaní je len minimálne riziko, že sa ľudia medzi sebou nakazia. Problémom je však všetko okolo toho. Ľudia budú cestovať, čím sa zvýši mobilita, potrebujú sa ubytovať v hoteloch. V tomto smere treba vyzvať ľudí na zodpovednosť, aby dodržiavali opatrenia a nepodceňovali situáciu,” uzavrel.

Mohlo by vás zaujímať