Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Odborníci rozhodli. Pribudli ďalšie nebezpečné krajiny aj viaceré obmedzenia

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Po troch dňoch zdĺhavých rokovaní padlo rozhodnutie. Konzílium epidemiológov od utorka riešilo, ktoré opatrenia zavedie na spomalenie šírenia koronavírusu. Sľuby splnili a Slovákov v čase letných dovoleniek netraumatizovali sprísňovaním pravidiel. Od septembra sa však aj v dôsledku zvýšeného počtu nakazených situácia mení. 

 

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí “máme tu bezpochyby druhú vlnu. Počty nakazených v nemocniciach postupne rastú.” Podľa Henriety Hudečkovej, hlavnej odborníčky pre epidemiológiu, sú nakazení rozložení po regiónoch a nie sú evidovaní celoplošne. Aj naďalej je podľa nej potrebné chrániť rizikovú skupinu ľudí.

“Vo vysokých vekových kategóriách vidíme, že až 30 percent pacientov, ktorí majú 60 a viac rokov, sa dostáva do nemocníc, pričom takmer päť percent končí na jednotke intenzívnej starostlivosti a vyše 2 percentá na umelej pľúcnej ventilácii. Oveľa horší stav je pri ľuďoch 70 rokov a viac,” dodal Krajčí.

Nové nebezpečné krajiny

Minister tiež informoval o importovaných prípadoch koronavírusu na Slovensku. V júli išlo o takmer polovicu všetkých nakazených, v auguste to bola zhruba štvrtina. “Postupne nám stúpajú prípady z Českej republiky, ale aj z Chorvátska. A to je veľmi nebezpečné. Tieto čísla ešte nezahŕňajú prípady, na ktoré čakáme, lebo situácia v Chorvátsku je naozaj nebezpečná. Na Slovensku tak, ako ostatné krajiny, je nárast viditeľný, ale nie tak zlý, ako v iných krajinách,” uviedol Krajčí. Regióny budú posudzovať podľa troch domén. Najrizikovejšie sú zatiaľ: Bratislava a okolie, Trenčín a okolie, Rožňava, a okolie Košíc.

Najväčším rizikom je naďalej okolie hlavného mesta. Zdroj: korona.gov.sk

Zmeny, ktoré sa citeľne dotknú stoviek Slovákov, sa týkajú tiež rizikových zoznamu krajín, ktorý sa výrazne rozšíri, a to aj o často navštevované a vychytené destinácie. Medzi červenými krajinami budú po novom aj Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Rizikové bude aj Grécko, kde sa neodporúča cestovať. “Dovolenkárom odporúčame vrátiť sa do 1. septembra. Bude sa na nich vzťahovať povinnosť karantény, ktorú sme skrátili zo 14 dní na 10. Testovať sa bude na piaty deň,” informoval Krajčí. Nové opatrenia sa týkajú aj Ukrajiny. Po novom bude potrebné vyplniť formulár na webovej stránke. To, či tak cestujúci urobil, bude kontrolovať hraničná polícia a až následne bude daný človek pustený na Slovensko. Rovnako sa zavedú opatrenia zamestnancov z rizikových krajín. Tí budú musieť byť testovaní.

Obmedzia sa hromadné podujatia

Medzi najviac rizikovými oblasťami, teda miestami, kde sa koronavírus môže šíriť najrýchlejšie, sú tie, kde sa “zhlukuje” veľké množstvo ľudí. Spadajú sem bary, spoločenské akcie (rodinné oslavy, svadby,…), diskotéky, športové podujatia, festivaly ale aj stretnutia v kostoloch. Podľa Krajčího je dôležité, aby sa na týchto miestach dodržiavali epidemiologické opatrenia, najmä nosenie rúšok.

Od 1. septembra sa zavedie obmedzenie hromadných podujatí – v exteriéri sa bude môcť stretnúť maximálne 1 000 ľudí a v interiéri maximálne 500 osôb, pričom bude povinné dodržiavať nosenie rúšok. Rúška budú povinné aj pri hromadných podujatiach, ktoré sa budú konať v exteriéri. Obmedzí sa aj návštevnosť aquparkov.

Na štadiónoch bude môcť byť maximálne 1000 ľudí. Šachovnicové sedenie sa ruší. Zdroj: mfktatran.sk

Viceprezidentka policajného zboru Jana Maškarová informovala o tom, že polícia bude kontrolovať dodržiavanie nosenia rúšok v MHD, obchodných centrách, ale aj v priestoroch nemocníc. “Máme informácie, že v týchto oblastiach sa tieto opatrenia nedodržiavajú,” povedala. Krajčí na záver uviedol, že k e-Karanténa sa zatiaľ nepristúpi. Plánujú však zaviesť veľké odberné miesta. Tie by sa mali nachádzať v dôležitých strategických miestach.

Nová metodika posudzovania

Svoje k novým opatreniam povedal aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Ako uviedol, v blízkej dobe sa môže stať, že k novozaradeným nebezpečným krajinám pribudnú aj ďalšie – a to Grécko, kde sa situácia s novými prípadmi koronavírusu rapídne zhoršuje. Naopak, Portugalsko by mohlo byť po novom zaradené medzi zelené krajiny. Okrem toho sa pristúpilo k novej metodike posudzovania bezpečnosti, respektíve nebezpečnosti krajín z hľadiska epidemiologickej situácie. “Konzílium na rokovaní po prvý raz pristúpilo k hodnoteniu bezpečnosti krajín a regiónov jednotnou metodikou, a to na základe údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Dôležitou hranicou je incidencia (počet novovznikutých ochorení na určitý počet obyvateľov) nad 40 za posledných 14 dní,” informuje Klus na sociálnej sieti. Týmto spôsobom budú posudzovať aj rizikové oblastí krajín.

Mohlo by vás zaujímať