Domáce GPlus Koronavírus Spoločnosť

Odborníci vyvracajú ďalší hoax. Lieky s obsahom ibuprofénu nepodporujú množenie COVID-19

BRATISLAVA – Užívanie liekov s obsahom ibuprofénu nepodporuje množenie nového koronavírusu v ľudskom organizme. Informáciu, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach, vyvrátil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Prízvukoval, že ide o hoax.

 

“Použitie ibuprofénu podľa schválenej písomnej informácie pre používateľa predstavuje účinnú a bezpečnú liečbu horúčky a bolesti,” uviedol pre TASR štátny ústav. Doplnil, že patrí do skupiny takzvaných nesteroidných protizápalových liečiv a používa sa na symptomatickú liečbu slabej až stredne silnej bolesti a horúčky. Na Slovensku je dostupný vo voľnopredajných liekoch aj v liekoch viazaných na lekársky predpis.

“Nepravdivá informácia, ktorá sa začala šíriť, súvisí pravdepodobne s vydaním článku vo vedeckom časopise The Lancet v rubrike Correspondence, v ktorom si autor kladie otázku, či pacienti s hypertenziou a cukrovkou majú zvýšené riziko dostať COVID-19. Autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napríklad aj ibuprofénom môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy,” zdôraznil ŠÚKL.

Užívanie liekov s obsahom ibuprofénu nepodporuje množenie nového koronavírusu v ľudskom organizme. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Štátny ústav pripomenul, že na liečbu horúčky a bolesti sa bežne používajú aj lieky s obsahom paracetamolu. Upozornil, že je potrebné dodržiavať určené dávkovanie pre liečivo. V lekárňach sú dostupné bez receptu mnohé lieky s obsahom či už paracetamolu alebo ibuprofénu pod rôznymi obchodnými názvami. Podľa ŠÚKL dochádza k situáciám, keď pacient často nevedomky užíva dva či viaceré lieky s rovnakým liečivom, a tak dochádza k predávkovaniu.

“Ako pri všetkých liekoch, aj pri liekoch s obsahom ibuprofénu a paracetamolu platí, že je potrebné ich užívať v súlade s písomnou informáciou pre používateľa a dodržiavať odporučené dávkovanie. Toto dávkovanie je často uvedené aj na vonkajšom obale,” uviedol. Overené informácie o ochorení COVID-19 je možné nájsť na portáloch www.korona.gov.sk alebo virus-korona.sk.